Zastosowanie prętów stalowych w budownictwie

Zastosowanie prętów stalowych w budownictwie

Pręty stalowe dzięki swoim niezwykłym właściwością są z powodzeniem stosowane w budownictwie. Charakteryzują się one niezwykła trwałością. Razem z mocnym betonem możliwe jest tworzenie stabilnych i odpornych na zachwiania konstrukcji. Warto pamiętać, że pręty także wyróżniają się odmiennymi rodzajami czy metodami ich tworzenia. Poniżej dowiecie się więcej na temat zastosowania prętów stalowych w budownictwie.

Rodzaje prętów

Stal jest bardzo popularnym materiałem, używanym do produkcji prętów. Należy zwrócić szczególną uwagę na skład stali, ponieważ to on będzie decydować o cechach prętów. Właśnie ze względu na skład można podzielić pręty na poszczególne gatunki.

Na początku najłatwiej jest podzielić pręty ze względu na przekrój. Pręty prostokątne są cięte z całego zwoju stali. Znajdują one swoje zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale także w ogrodnictwie i rolnictwie.

Pręty kwadratowe służą do wzmacniania konstrukcji narażonych na duży stopień obciążenia. Są więc one stosowane do zbrojenia stopów, belek konstrukcyjnych czy posadzek.

Pręty okrągłe mają podobne zastosowanie do prętów kwadratowych. Ponadto można je spotkać w branży motoryzacyjnej czy meblarskiej. Po specjalnej obróbce są wykorzystywane także w produkcji elementów maszyn.

Pręty sześciokątne mogą być używane jako elementy konstrukcyjne bram czy płotów. Po obróbce skrawaniem czy przeróbce plastycznej mogą być z powodzeniem wykorzystywane do produkcji złączy.

Warto wiedzieć o tym, że dla lepszej odporności prętów na działanie czynników atmosferycznych, są one pokrywane cynkiem.

Pręty stalowe można również podzielić ze względu na sposób pozyskiwania. Pierwszym z nich jest walcowanie na zimno. Powstają więc one w procesie plastycznej obróbki stali. Proces ciągnięcia wykorzystywany jest w celu osiągnięcia jak najlepszej precyzji oraz zachowania właściwości mechanicznych materiału. Takie pręty najchętniej są wykorzystywane w produkcji narzędzi i maszyn.

Drugim sposobem pozyskiwania prętów stalowych jest podgrzanie stali do bardzo wysokiej temperatury, a następnie formowanie ich za pomocą specjalnych rolek walcujących. Warto pamiętać, że są one w takim przypadku mniej wytrzymałe, jednak o wiele bardziej elastyczne. Ta metoda wytwarzania jest o wiele szybsza. Sprawdź więcej na ten temat na https://ferges.pl

Zastosowanie prętów stalowych w budownictwie

W budownictwie pręty stalowe są najczęściej wykorzystywane jako element do zbrojenia betonu. Dzięki nim elementy konstrukcyjne są o wiele sztywniejsze oraz odporniejsze. W ten sposób projektanci i wykonawcy mają większe możliwości do budowania. Pręty czasami są także wykorzystywane do elementów bram, ogrodzeń lub maszyn.

Pręty stalowe mogą być także używane do budowy mostów, słupów energetycznych czy konstrukcji wsporczych przy budowie dachów hal w obiektach przemysłowych. Jest to również świetny materiał do wykonania konstrukcji stalowych, które łączy się ze sobą za pomocą tak zwanych kratowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *