Fotowoltaika w gospodarstwie domowym – czy się opłaca?

Fotowoltaika w gospodarstwie domowym – czy się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne rokrocznie cieszą się stale rosnącą popularnością. Jest wiele czynników, które mają na to wpływ – rozwój technologiczny, świadomość ekologiczna, a także zmiana w regulacjach prawnych i nowelizacja ustawy OZE. Mówi się o wielu korzyściach pozyskiwania prądu ze słońca, czy rzeczywiście jest to jednak opłacalne?

Wydajność paneli PV

To właśnie względy finansowe motywują ludzi do inwestycji w odnawialne źródła energii. Na pytanie o wydajność i generowanie przez panele prądu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż pod uwagę należy wziąć kilka kwestii. Są to między innymi: miesięczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd, moc modułów czy stopień nasłonecznienia instalacji. Dobrze jednak wiedzieć, że decydując się na doświadczoną i profesjonalną firmę, fotowoltaika dla domu pozwoli na zminimalizowanie kwoty na rachunkach za energię nawet na 25 lat! Należy również pamiętać, że ceny prądu stale wzrastają i nic nie wskazuje, aby tendencja ta miała ulec zmianie. Im większe prowadzimy gospodarstwo, tym bardziej rozwiązanie to się to opłaca, gdyż środki szybciej się zwrócą i panele zaczną zarabiać. Co więcej, produkowane przez nas nadwyżki energetyczne wykorzystać możemy w nocy lub podczas pochmurnych dni.

Dotacje, ulgi i wkład państwa

Poruszając temat wydajności fotowoltaiki nie można pominąć dostępnych programów mających na celu wesprzeć montujących własną mikroinstalację. Jedną z najbardziej znanych dotacji ułatwiających dostęp do paneli PV jest ,,Mój prąd”, czyli bezzwrotna dotacja od rządu, dzięki której poniesione koszty mogą się zmniejszyć nawet o 5 tysięcy złotych. Dostępne są także pożyczki niskooprocentowane, pożyczki z umorzeniem i Regionalne Programy Operacyjne. Co więcej, gospodarstwa korzystające z energii słonecznej mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i część kosztów odpisać z podatku.

 

Niezależność energetyczna

Zaletą fotowoltaiki jest również fakt, że pozwala ona na energetyczną niezależność.

Jest ona kilkupoziomowa. Po pierwsze: po zamontowaniu instalacji nie musimy martwić się rosnącymi cenami prądu, szczególnie, że w domach pojawia się coraz więcej sprzętów elektrycznych. Uzyskamy w ten sposób poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Po drugie: pobierając prąd ze słońca nie będą dotyczyć nas awarie lub przerwy w dostawach energii.

Fotowoltaika – inne zalety

  1. Trwałość paneli jest stale sprawdzana, aktualne badania wskazują, że ich żywotność sięga od 25 do nawet 40 lat. Dużą zaletą fotowoltaiki jest fakt, że instalacja ta jest bezawaryjna i niewymagająca czyszczenia. Nie trzeba obawiać się warunków pogodowych takich jak chociażby ulewny deszcz, wiatr, grad czy burze.
  2. Energia słoneczna jest w pełni ekologiczna i odnawialna. Decydując się na montaż paneli PV wspomagamy środowisko, stajemy się również przykładem zrównoważonego rozwoju. Warto również wiedzieć, że większość modułów stworzonych jest z krzemu i aluminium, które są materiałami podlegającymi recyklingowi
  3. Panele fotowoltaiczne nie emitują hałasu, a przy produkcji prądu nie jest zużywana woda.
  4. Instalacja PV dla gospodarstwa domowego podnosi wartość nieruchomości, a także staje się jej atutem. W przypadku przeprowadzki panele wyróżnią ofertę – zyskasz tym samym możliwość sprzedaży domu w krótkim czasie nawet, gdy jego cena będzie wyższa od innych nieruchomości w okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *