Podnośniki koszowe – zastosowanie

Podnośniki koszowe – zastosowanie

Podnośnik koszowy jest maszyną, którą można wykorzystywać w pracach wysokościowych w wielu branżach i dziedzinach przemysłu. Jego inną nazwą jest podest ruchomy, zaś potocznie nazywamy go zwyżką. Jest to urządzenie służące do podnoszenia ludzi wraz z narzędziami na wysokość potrzebną do wykonywania pracy. Takie rozwiązanie pozwala na bezpieczne i skuteczne prace na wysokościach. Podnośnik wolnobieżny przejezdny może być sterowany z pulpitu sterującego z poziomu ziemi lub z kosza/platformy i porusza się na własnych zamontowanych w maszynie kołach wypełnionych pianką.

W artykule przedstawimy Ci podstawowe zastosowania podnośników koszowych.

Rodzaje podnośników koszowych

Jak się okazuje wyodrębniamy kilka podstawowych rodzajów podnośników koszowych. Przede wszystkim podesty o napędzie spalinowym, które są zalecane do prac zewnętrznych, na nierównym terenie. W przypadku prac wewnętrznych warto skorzystać z podnośnika elektrycznego. Ten rodzaj urządzeń wykorzystywany jest do zamkniętych pomieszczeń ze względu na brak wytwarzanych spalin.

Dodatkowo podnośniki koszowe rozróżnia się pod względem budowy, wysokości roboczej i udźwigu kosza/platformy. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowo wysuwany balkon, bądź zasięg boczny sprzętu. Pod względem budowy maszyn podstawowy podział to podesty nożycowe, podesty teleskopowo-przegubowe, podesty masztowe. Jeżeli nie jesteś pewny co do wyboru odpowiedniego sprzętu – na przykład co do wynajmu – warto zadzwonić do specjalistów, którzy doradzą Ci odpowiednie rozwiązanie. Nie chcesz przecież wynająć sprzęt, który nie spełni Twoich oczekiwań. W tym celu możesz również odwiedzić specjalistyczne fora, zajmujące się tego typu sprawami. Z pewnością znajdziesz pomoc w Internecie! Znakomity podnośnik koszowy znajduje się np. tu.

Bezpieczeństwo

Podnośnik koszowy zaliczany jest do urządzeń dźwignicowych, które pracują na wysokości. Właśnie z tego względu należy bezwzględnie przestrzegać zasad BHP. Przede wszystkim trzeba sprawdzić stan podłoża na którym ma on pracować. Podłoże koniecznie musi być poziome i zwarte. Ze względu na to, że na podnośniku pracują ludzie – obsługa takiego podnośnika koszowego wymaga uwagi, skupienia i wyobraźni. Operator musi zapoznać się z instrukcją obsługi wydawaną przez producenta maszyny. Poza tym, przed każdym wykonywaniem pracy maszyna powinna przejść podstawowy przegląd. Aby zostać operatorem podestów ruchomych wymagane jest szkolenie
i zaliczenie egzaminu przed jednostką dozoru technicznego. Po pozytywnym wyniku egzaminu wydawane są zaświadczenia kwalifikacyjne do operowania urządzeń transportu bliskiego kategorii IP – podesty przejezdne.

Zastosowanie podnośników koszowych

Podnośnik koszowy jest idealną alternatywą dla drabiny czy rusztowania. Takie urządzenie jest skutecznie wykorzystywane między innymi na budowie. Służy on do malowania budynków, montażu i czyszczenia elewacji czy prac elektrycznych, blacharskich i dekarskich. Dzięki nim można również skutecznie przycinać czy pielęgnować drzewa. Wykorzystywane są również do konserwacji i wymiany reklam wielkoformatowych. Z usług podnośnika korzystają również sadownicy, filmowcy i fotografowie. Właśnie z tego względu, że podnośniki koszowe mają tak szerokie zastosowanie – dostępnych jest ich wiele rodzajów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *