Malowanie maszyn rolniczych – co warto wiedzieć?

Malowanie maszyn rolniczych – co warto wiedzieć?

Wiosną aż do późnej jesieni częściej niż zwykle na wiejskich polach i łąkach widać kombajny, traktory, ciągniki i inne maszyny ciężko pracujące pod wodzą rolników. Niektóre z nich to zupełnie nowe pojazdy, których wartość często kilkukrotnie przekracza cenę nowego sportowego samochodu wprost z salonu. Jak więc dbać o tak wartościowy sprzęt, który narażony jest na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych niemal przez cały czas?

Maszyny rolnicze muszą być gotowe do pracy w różnych warunkach. Znacznie częściej są używane w okresie wiosenno-jesiennym, niż zimą, ale pogoda jest nieprzewidywalna, a pracę w polu czy na gospodarstwie trzeba wykonać. Prażące letnie słońce może sprawić, że karoseria ciągnika czy kombajnu będzie płowieć, padający godzinami deszcz przyspieszy rdzewienie metalowych elementów. Malowanie maszyn rolniczych, ma więc nie tylko funkcję estetyczną, ale także ochronną. Jakich produktów użyć, żeby pojazdy służyły w gospodarstwach przez długie lata?

Farba do ciągnika

Ciągnik potocznie zwany traktorem to jeden z najczęściej używanych pojazdów niemal w każdym gospodarstwie rolnym. Nie tylko ułatwia pracę innym maszynom rolniczym, ale spełnia wiele bardzo potrzebnych funkcji. Niestety nic nie jest niezniszczalne, dlatego warto przyjrzeć się nie tylko kondycji wysłużonego ciągnika, który jest już nadgryziony zębem czasu, ale również nowej maszyny, którą możemy uratować od zbyt wczesnej korozji.

Malowanie ciągnika jaka farba, a może impregnat?

Wybór produktów potrzebnych do malowania ciągnika jest tylko na pozór trudny. Niemal wszystkie dostępne na rynku farby do metalu czy stali to jednocześnie impregnaty. Zabezpieczają malowaną powierzchnię przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, a co za tym idzie także korozją lub rdzą, równocześnie nadając jej wybrany kolor czy fakturę. W zależności od pierwotnego wyglądu takiej maszyny, można ją pomalować na kolor metaliczny, półmatowy czy zupełnie matowy. Wielu producentów farb i impregnatów daje kilkuletnie gwarancje aktywnej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Malowanie ciągnika – krok po kroku

Prace malarskie przy maszynach rolniczych należy zacząć od dokładnego oczyszczenia ich z brudu i kurzu. Warto wspomóc się detergentami, żeby mieć pewność, że malowana powierzchnia będzie wolna od zabrudzeń mogących wpłynąć na estetykę całej powierzchni. Kolejnym krokiem jest zeszlifowanie starej farby – jest to szczególnie ważne, jeśli kładziemy farbę na ciągnik, który ma już swoje lata. Powierzchnia musi być gładka i bez pęknięć, dlatego konieczne jest również odkurzenie. Na samym końcu przed malowaniem, należy dokładnie odtłuścić maszynę. Farbę na tak duże powierzchnie jakimi są maszyny rolnicze, najlepiej nakładać metodą natryskową.

Szeroki wybór impregnatów do ciągników i innych maszyn rolniczych oferuje sklep internetowy Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Farby-do-metalu/Produkty-do-malowania-urzadzen-i-maszyn-rolniczych/c/b2c-urzadzenia-maszyny-rolnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *