Materiały stosowane w nowoczesnym budownictwie

Materiały stosowane w nowoczesnym budownictwie

Rozwój technologii skutkuje pojawianiem się coraz nowszych materiałów i urządzeń, stosowanych we wznoszonych budynkach. Warto pozostawać na bieżąco z nowinkami na rynku, niezależnie od tego czy w planach ma się zbudowanie domu prywatnego, biurowca czy innych budynków użyteczności publicznej. Rekuperatory, panele fotowoltaiczne, l-ki z betonu czy szkło piankowe to tylko niektóre z nowoczesnych rozwiązań.

Bloczki lub płyty betonowe w fundamentach

Zastosowanie bloczków betonowych w znaczny sposób przyspiesza proces tworzenia fundamentów pod nowy budynek. Zapewniają one optymalną trwałość konstrukcji, jednak nie wymagają użycia szalunku. Nie trzeba więc czekać, aż beton odpowiednio się zawiąże, co jest konieczne w przypadku wylewania tradycyjnych ław fundamentowych. Płyty betonowe, wylane bezpośrednio na gruncie, pozwalają natomiast na sprawne umieszczenie wszelkich niezbędnych instalacji i zaoszczędzenie pieniędzy oraz czasu. W budownictwie i ogrodnictwie coraz częściej stosuje się także elki betonowe, ułatwiające tworzenie różnorodnych konstrukcji.

Perlit

Perlit jest minerałem o pochodzeniu wulkanicznym, który można określić jako „zastygniętą lawę”. Po odpowiednim przetworzeniu nadaje się on doskonale do użycia jako składnik zaprawy czy wylewki oraz jest wykorzystywany do tworzenia lekkich materiałów budowlanych, np. płyt, paneli, izolacji do rur itp. Posiada on wysokie właściwości w zakresie izolacji akustycznej czy ogniowej. L-ka i inne elementy z betonu czują się doskonale w towarzystwie Perlitu, podobnie zresztą jak rury grzewcze itp. Oprócz tego, używa się go także m.in. w ogrodnictwie i hodowli zwierząt czy w przemyśle naftowym.

Próżniowe panele izolacyjne

Vacuum Insulation Panel (VIP) posiada wysokie właściwości termoizolacyjne, co czyni go odpowiednim do wykorzystania w nowoczesnym budownictwie – skoncentrowanym w dużej mierze na ograniczaniu strat cieplnych i redukcji wydatku energetycznego. Panele izolacyjne, wykorzystujące próżnię, sprawdzają się także dobrze w izolacji akustycznej oraz – dzięki swojej budowie – pozwalają znacznie zmniejszyć grubość ścian budynku.

Litracon – beton dekoracyjny

Panele lub bloki Litracon, w przeciwieństwie do tradycyjnych wyrobów betonowych, mają w swoim składzie światłowody. Elki oporowe i inne elementy, zrobione z tego tworzywa, przepuszczają światło słoneczne, zachowując przy tym wszelkie właściwości, z powodu których korzysta się z betonowych konstrukcji. Prezentuje się on niezwykle efektownie i zdecydowanie zalicza się do technologii przyszłości.

PCM – Phase Change Materials

Są to materiały zmiennofazowe, służące do polepszenia warunków cieplnych w budynkach. Stosuje się je (w formie kapsułek) jako dodatek do tynku. W chwilach, kiedy temperatura wnętrza jest wysoka, PCM absorbują nadmiar ciepła, żeby oddać je w momencie, gdy temperatura spadnie. Najlepiej obrazuje to przykład ciepłych dni i chłodnych nocy, np. końcem lata i początkiem jesieni, choć tego typu efekt w mniejszym stopniu występuje niemal przez cały rok. Klasyczne mury, betonowe elki, bądź inne elementy konstrukcyjne, wzbogacone o użycie PCM, z pewnością pomogą w stworzeniu domu energooszczędnego.

Solidne i efektowne – betonowe elementy wykończenia w ogrodzie

Na ogólne wrażenie, jakie wywiera dany dom, duży wpływ ma jego otoczenie. Coraz częściej w tworzeniu aranżacji ogrodowych, podjazdów, ścieżek i schodów, wykorzystuje się elki betonowe. Producent takich artykułów musi jednak zapewnić nabywców, że oferowane wyposażenie posiada optymalne parametry w zakresie odporności np. na ściskanie lub rozciąganie. Elementy z betonu przyjmują również różne inne formy, niejednokrotnie zaskakując pomysłowością twórców. Zdarza się bowiem, że z betonu (bardzo gładkiego) tworzone są np. bardzo eleganckie stoły i ławki do ogrodu.

elki-oporowe

Czy warto inwestować w technologie przyszłości?

Wiele wymienionych w powyższym artykule materiałów i sprzętów posiada, jak na dotychczasowe normy, dość wysokie ceny. Warto więc skalkulować opłacalność każdego z zakupów, tak by zmieścić się w granicach zakładanego budżetu. Nie sposób jednak pominąć faktu, że rozwiązania ograniczające zużycie energii stają się coraz bardziej obowiązkiem i koniecznością przy wznoszeniu nowych budynków, aniżeli przywilejem bądź luksusem. Dzieje się tak za sprawą przepisów, wprowadzanych m.in. przez Unię Europejską, a dotyczącą regulacji ekologicznych.

2 thoughts on “Materiały stosowane w nowoczesnym budownictwie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *