Prace w ogrodzie najczęściej kojarzą się z okresem wiosny i latem. Nic bardziej mylnego. Także zimą każdy ogrodnik ma wiele zadań do wykonania w swoim ogrodzie. Istotne jest zabezpieczenie roślin, krzewów i drzew przed mrozami i przygotowanie ogrodu na nadejście cieplejszych dni. Jakie zatem obowiązki czekają na ogrodników zimną?
Prace przy rabatach i podlewanie roślin zimozielonych
Zimą w szczególności zadbać należy o rabaty. Przede wszystkim, kiedy temperatura zaczyna oscylować wokół zera, konieczne jest rozłożenie ściółki. Dotyczy to wszystkich świeżo posadzonych roślin. Poza tym ważne jest, aby ściółką obdarować byliny. Są one bowiem szczególnie narażone na niskie temperatury. Pamiętać trzeba również, aby wszystkie miejsca wokół rabat, a także tam, gdzie są puste grządki obowiązkowo wzbogacić fosforem i potasem. W ten sposób skutecznie wzmocni się glebę. W okresie zimowym zadbać należy także o rośliny zimozielone. Ważne jest ich systematyczne podlewanie. Pamiętać trzeba, że są to rośliny szczególnie narażone na suszę fizjologiczną. Jest to zjawisko polegające na parowaniu wody z liści przy jednoczesnym zamarznięciu gleby, co uniemożliwia pobieranie jej przez korzenie.
Zadbanie o krzewy i drzewa
Odpowiedniego przygotowania na zimowe mrozy wymagają także krzewy i drzewa. W sąsiedztwie róż krzaczastych powinno się obsypać kopczyki z gleby. Należy to zrobić w momencie, w którym temperatura spadnie do 0 stopni. Szczególnej pielęgnacji zimą wymagają drzewa. Należy je skutecznie chronić przed drobnoustrojami i groźnymi chorobami. Jak to zrobić? Skutecznym sposobem jest wykonanie bielenia. Proces ten polega na malowaniu drzew wapnem do bielenia. Dokładniej rzecz ujmując, maluje się konary i pnie drzew. Bielenie zabezpiecza drzewa przed negatywnym oddziaływaniem promieni słonecznych i mrozu. Istotny jest moment wykonania tej pracy. Bielenie przeprowadzić powinno się w drugiej połowie stycznia. Dlaczego bielenie drzew jest tak ważne? Jego brak spowoduje, że drzewa narażone będą na pękanie, co sprawi, że na pniach zaczną pojawiać się rany, które szybko mogą doprowadzić do wystąpienia różnego rodzaju chorób. Więcej na ten temat przeczytać można w serwisie Z Ogrodem Na Ty. Wspomnieć trzeba jeszcze o konieczności przyczyniania drzewek owocowych. Usunąć należy wszelkie chore, zniekształcone i rosnące nienaturalnie pędy.
Pozbycie się mumii i sprawdzenie stanu osłon
Co jeszcze ogrodnik powinien zrobić zimą? Jedną z zimowych czynności jest pozbycie się mumii. Mowa tu o oczyszczeniu drzewek z wszystkich starych, zasuszonych i zgniłych owoców. Pamiętać trzeba, aby zebraną mumię spalić lub głęboko zakopać. Zimą konieczne jest także sprawdzenie stanu osłon na ogrodowej roślinności. Innymi słowy, ważne jest, aby systematycznie sprawdzać stan osłon chroniących rośliny przed mrozem, wiatrem i słońcem. W zimowych warunkach atmosferycznych takie osłony mogą ulec uszkodzeniu. Dlatego istotne jest, aby regularnie sprawdzać ich stan.
Usuwanie śniegu
Skoro zima, to i spadający śnieg. To z kolei oznacza obowiązek zabezpieczenia iglaków przed śniegiem. Przede wszystkim należy regularnie usuwać zalegający śnieg z gałęzi. W przeciwnym razie gałęzie będą się deformować, a w konsekwencji łamać. Poza tym konieczne jest systematyczne usuwanie śniegu z trawy, aby ta nie uległa zniszczeniu. Pamiętać jednak trzeba, aby robić to ostrożnie. Usuwać należy pokrywę śniegu bez uszczerbku dla trawnika. Jeśli pod śniegiem znajduje się lód, można go spokojnie pozostawić do końca lutego i dopiero wówczas rozpocząć jego usuwanie.