Śruby calowe – zastosowanie

Śruby calowe – zastosowanie

Banałem jest powiedzieć, że wśród śrub stosowanych w różnego typu mechanizmach stosowany jest pełen zakres średnic. Co jednak zwraca uwagę, oprócz gwintów mierzonych w wielokrotności milimetrów, dostępne są także takie, które mierzone są według jednej z tak zwanych jednostek imperialnych – a więc w calach.

Gdzie stosuje się gwinty stalowe?

Śruby, których gwinty mierzone są właśnie w calach, najczęściej spotyka się w hydraulice oraz w gazownictwie. Oczywiście nie tylko w tych dwóch dziedzinach, choć tu akurat stały się one niemalże standardem, w ramach którego zazwyczaj wykorzystuje się gwinty Whitwortha oraz (typ „W”) oraz rurowe walcowe (czyli typ oznaczony jako „G”).

Wspominając o samym rozróżnieniu na typu „W” oraz „G” warto wspomnieć, iż mają one znaczenie w sytuacjach, w których określamy rozmiar gwintu. W przypadku W będzie to zewnętrzna średnica gwintu, natomiast gdy mowa o G – wewnętrzna średnica rury.

Gdzie jeszcze znajdują zastosowanie gwinty calowe?

Choć w naszym kraju styczność z gwintami calowymi najczęściej będzie miała miejsce w dwóch już wspomnianych dziedzinach (to znaczy w gazownictwie oraz hydraulice), może się zdarzyć, że będziesz mieć z nimi styczność także w innych przypadkach. Nie jest to zbyt częste, ale jednak stosowane są chociażby w częściach montowanych w niektórych samochodach.

Ostrożnie z gwintami metrycznymi

W sytuacjach, w których wymienia się gwinty, zdecydowanie warto się upewnić, czy w danym przypadku zastosowano gwinty calowe, czy metryczne. Teoretycznie próba wkręcenie tego drugiego w otwór przeznaczony dla pierwszego kończy się już na wstępnych obrotach, później napotyka się opór i dalsze działanie okazuje się niemożliwe. W praktyce jednak wiele osób ma tendencję do próby dalszego, już siłowego wkręcania. To jednak może prowadzić do uszkodzeń. Pół biedy, gdy ulegnie im sam gwint, gorzej, gdy zniszczy się przeznaczony na niego wkręt.

Gdzie znaleźć gwinty calowe?

W przypadku, w którym powstaje potrzeba zaopatrzenia się w gwinty calowe, najlepiej szukać ich w wyspecjalizowanych sklepach, na przykład www.stalmut.pl, gdzie znaleźć można pełen ich wybór z różnego typu łbami (walcowym, stożkowym itp.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *