Zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowych – co trzeba o nim wiedzieć?

Zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowych – co trzeba o nim wiedzieć?

Wiele osób uważa, że budynki wykonane ze stali są zdecydowanie mniej narażone na skutki pożaru niż np. konstrukcje drewniane czy też murowane. Jak się jednak okazuje, nie oznacza to wcale tego, że są one niezniszczalne. Konstrukcje metalowe bardzo szybko się nagrzewają w wyniku obecności ognia, a to prowadzi do ich znacznego osłabienia, co może nawet skutkować zawaleniem się całej konstrukcji. Żeby do tego nie doszło, stosuje się określonego rodzaju zabezpieczenia pożarowe konstrukcji stalowych. Które z nich są najpopularniejsze i najchętniej wykorzystywane, a także czym się one konkretnie charakteryzują?

Dlaczego odpowiednie zabezpieczenia są konieczne?

Konstrukcje stalowe uważane są za bardzo mocne, trwałe i przede wszystkim niezwykle bezpieczne. Jest to prawda, ponieważ wykazują się one najlepszą trwałością, a także niewrażliwością na wiele destrukcyjnych czynników. Wiedzieć jednak trzeba, że takie konstrukcje są wysoce narażone na wysoką temperaturę.
W wyniku pożaru ogień cały czas oddziałuje na stal, często z temperaturą sięgającą nawet 1200 stopni Celsjusza. A jak się okazuje, wystarczy zaledwie 500 stopni Celsjusza, aby stal drastycznie zwiększyła swoją plastyczność, co spowoduje, że jej właściwości nośne zmaleją. Realne staje się więc zawalenie części budynku, a nawet jego całości. Jest to oczywiście śmiertelnie niebezpieczne dla wszystkich przebywających wewnątrz osób.
Kluczowe jest więc to, aby stosować w budynkach opartych na stalowych konstrukcjach określonego rodzaju zabezpieczenia. Wśród tych najczęściej wykorzystywanych wymienić można z pewnością ogniochronne natryski, farby pęczniejące oraz wykonane ze specjalnych płyt zabudowy.

Natryski ogniochronne — charakterystyka

Zdecydowanie najczęściej stosowaną formą zabezpieczenia konstrukcji stalowych przed ogniem są natryski ze specjalnych środków chemicznych. Jest to bardzo chętnie wykorzystywane rozwiązanie, ponieważ nie oddziałuje w żaden sposób na obciążenie konstrukcji, a także nie wpływa na jej nośność. Jakie są jednak bardziej szczegółowe informacje na ten temat?
Tego typu zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowych nakładane jest przy pomocy specjalnej metody natryskowej. Oznacza to, że już gotowe elementy konstrukcyjne pokrywane są specjalnym środkiem chemiczny, który tworzy warstwę ochronną. Wiele osób ceni sobie ciekawy wygląd takich elementów, które przyjmują dzięki piance specyficzny charakter.
Jakie są jednak najważniejsze zalety tej metody? Oczywiście wymienić tu trzeba bardzo wysoką skuteczność, dzięki czemu stalowe elementy są doskonale chronione. Nie można jednak nie wspomnieć także o tym, że pianka dzięki temu, że dostaje się w każdy zakamarek i każdą szczelinę, idealnie chroni konstrukcję stalową na całej jej powierzchni. Pianka nakładana jest szybko, wygodnie, a jednocześnie nie wpływa w żaden sposób na budynek. Efektem ubocznym jej obecności jest dodatkowe wyciszenie całej konstrukcji.

Farby pęczniejące

Zabezpieczenie ppoż konstrukcji stalowych przybierać może również postać zwykłej farby, którą pokrywane są wszystkie elementy stalowe. Oczywiście nie jest to zwykła farba, którą maluje się np. wnętrza, lecz wysoce wyspecjalizowany produkt, którego celem jest zabezpieczenie stali przed szkodliwym dla niej działaniem wysokiej temperatury. Jak to dokładnie działa?
Cała stalowa konstrukcja budynku pokrywana jest specjalną farbą o grubości najwyżej 1 mm. Z wyglądu farba ta nie różni się niczym szczególnym od zwykłe wersji, którą malowane są pozostałe elementy w budynku. Jeśli jednak temperatura w wyniku pożaru zacznie się podnosić, farba ta zacznie na ciepło reagować. W wyniku wzrostu temperatury do wartości około 100 stopni Celsjusza, czyli jeszcze całkowicie bezpiecznej dla stali, farba zacznie pęcznieć, co doprowadzi do powstania na stali warstwy ochronnej, która osiągnąć może nawet 5 centymetrów grubości. Pozwala to naprawdę skutecznie zabezpieczyć całą konstrukcję.
Jakie są zatem najważniejsze zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim wymienić tu trzeba wysokie walory estetyczne, które niczym nie odbiegają od klasycznych farb. Co więcej, farba tego typu jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, więc nie ma ryzyka, że nie zadziała tak, jak trzeba podczas pożaru. Dodatkowo jest nietoksyczna oraz przyjazna dla środowiska.

Płyty ogniochronne

Ostatnim z najlepszych zabezpieczeń przeciwpożarowych konstrukcji stalowych, są specjalne płyty ogniochronne. Wykonane są one ze specjalnej mieszanki magnezowo-wapienno-krzemiankowej, która dodatkowo wzmocniona jest siateczką zrobioną z włókna szklanego. Całość dla estetycznego wyglądu pokryta jest celulozą.
Tego typu płyty ogniochronne stanowią skuteczną barierę dla ognia i wysokiej temperatury, skutecznie zabezpieczając stal przed ich działaniem. Co bardzo ciekawe, takiego rodzaju płyty mają bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ oprócz zabezpieczania konstrukcji stalowych mogą być również wykorzystywane do zabudowy i wykończenia ścian, a także podłóg i sufitów.
Pamiętać jednak trzeba, że w przypadku takiej płyty niezbędne jest zabezpieczenie jej przed działaniem czynników atmosferycznych, szczególnie wilgoci. Co więcej, podczas jej stosowania koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jej obecność w projekcie.

Podsumowanie

Zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych mogą przyjmować naprawdę bardzo zróżnicowane postacie. W zależności od tego, jaki jest charakter budynku, jakie będzie jego przeznaczenie, czy też po prostu jak duży on będzie, na rynku dostępna jest spora liczba niezwykle skutecznych rozwiązań. Wszystkie one jednak łączy jedna cecha — są bardzo skuteczne i dają odpowiednio dużo czasu, aby ewakuować mieszkańców, a także umożliwić uratowanie konstrukcji przez straż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *