Osuszanie budynków – na czym polega?

Osuszanie budynków – na czym polega?

Osuszenie ścian budynku może okazać się konieczne w różnych sytuacjach. Często dochodzi do tego w wyniku podtopień lub awarii. Przyczyną może być zalanie pomieszczeń poprzez przeciek z wyższych kondygnacji. To częsty problem w domach wielorodzinnych. Powodem może być wadliwa instalacja lub nieostrożność sąsiadów. Jakie są metody osuszania i w jaki sposób przebiega ten proces?

Metody osuszania ścian

W przypadku intensywnych zalań wiele osób zastanawia się nad tym, czy doprowadzenie budynku do stanu sprzed awarii jest w ogóle możliwe. Warto wiedzieć, że dzięki nowoczesnym technologiom i specjalistycznym sprzętom odratowywane są nawet pomieszczenia w krytycznych sytuacjach. Do popularnych metod osuszania zalicza się wietrzenie absorpcyjne i wietrzenie kondensacyjne. W czasie przeprowadzania takich zabiegów wykorzystywane są specjalne osuszacze. W jaki sposób działają?

Podczas wietrzenia absorpcyjnego, maszyny pochłaniają całe wilgotne powietrze z pomieszczenia, osuszają je, ogrzewają i z powrotem wpuszczają w obieg. Ta sekwencja działań powtarzana jest do momentu, w którym ściany oddadzą cały zbędny nadmiar wilgoci. Proces wietrzenia kondensacyjnego różni się głównie tym, że oddawane przez osuszacze powietrze jest schłodzone, a nie ogrzane. Metoda, która będzie bardziej odpowiednia w danej sytuacji wybierana jest zawsze przez specjalistów.

Jak przebiega pełen proces osuszania?

Warto wiedzieć o tym, że osuszanie budynków Łódź za pomocą wentylatorów lub osuszaczy to tylko jeden z etapów procesu. W przypadku poważnych zalań konieczne jest wypompowanie wody z wnętrz. Również w sytuacjach, kiedy ilość zebranej w pomieszczeniach cieczy nie jest tak duża należy najpierw usunąć ją mechanicznie. Na tym etapie, szczególnie w bardziej poważnych sytuacjach korzysta się z pomocy specjalnych służb lub firm zaopatrzonych w pompy.

Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny zalania. Inaczej postępuje się bowiem w przypadku katastrof naturalnych oraz awarii technicznych. Podczas powodzi lub silnych i długotrwałych opadów konieczne bywa zabezpieczenie terenu i odczekanie odpowiedniego czasu. Częstą przyczyną zalań są jednak wadliwe instalacje. Dotyczy to szczególnie starszych budynków, w których nie były one wykonane solidnie. Co robi się w takich sytuacjach?

Zapobieganie dalszym zalaniom

Przed przystąpieniem do osuszania zawsze konieczne jest usunięcie powodu awarii. Jeżeli przyczyną problemu jest zepsuta lub źle wykonana izolacja przeciwwilgociowa fundamentów, korzystną opcją może okazać się iniekcja podciśnieniowa. Polega ona na zablokowaniu mikrootworów w murze, które powodują nagromadzanie się wilgoci. W sytuacjach, w których dochodzi do awarii instalacji hydraulicznej konieczna jest zwykle jej wymiana.

Dzięki nowoczesnym technologiom bez problemu można przygotować budynek do osuszania i usunąć wilgoć ze ścian. Naprawa usterek oraz zabezpieczenie murów pozwolą uniknąć podobnych awarii w przyszłości. Skorzystanie z usług sprawdzonych firm zagwarantuje skuteczność przeprowadzonego procesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *