Co powoduje zawilgocenie murów?

Co powoduje zawilgocenie murów?

Zawilgocone mury to ostatnia rzecz jaką chce odkryć każdy właściciel domu, nie wróży ona nic dobrego i świadczy o nieprawidłowym działaniu budynku.

Przyczyn takiego stanu może być wiele, a co najważniejsze usunięcie ich powinno być natychmiastowe, a wszystkie prace przeprowadzone w sposób kompleksowy.

Szwankująca wentylacja

Jednym z głównych czynników powodujących zawilgocenie murów jest nieprawidłowo działająca wentylacja. Jeśli zestawimy ją z szczelną stolarką okienną i nieprofesjonalnie wykonanym ociepleniem budynku możemy być pewni, że nadmiar pary wodnej pozostanie we wnętrzu. Skondensowane drobinki wody osadzają się na ścianach, wnikając w nią i trawiąc od wewnątrz. Zbyt wysoki poziom wilgotności jest zaczątkiem grzybów oraz pleśni, które nie tylko niszczą strukturę ścian, ale przede wszystkim niekorzystnie wpływają na zdrowie mieszkańców. Im dłużej taki stan ma miejsce, tym zniszczenia będą większe i obejmą tynki, elementy stalowe oraz drewniane.

Wilgotne ściany - przyczyny

Niedoskonała hydroizolacja

Podczas wznoszenia budynku, a także przeprowadzania prac remontowych związanych z dociepleniem budynku czy odświeżeniem elewacji konieczne jest przeprowadzenie pionowej i poziomej hydroizolacji. To ona odpowiada za idealnie suchy budynek, zwłaszcza jeśli jest on usytuowany na mało korzystnym i podmokłym terenie, na którym wody gruntowe są tuż pod powierzchnią domu. Jeśli została ona nieprawidłowo wykonana pierwsze objawy zawilgocenia pojawią się w piwnicach, lub pomieszczeniach graniczących bezpośrednio z gruntem. Wody opadowe oraz gruntowe nie zatrzymują się na warstwie izolacyjnej, ale wnikają w przegrody domu.

Tutaj może spowodować prawdziwe spustoszenie, zwłaszcza w okresie zimowym oraz wiosennym. Oczywistym jest, że woda, która znajduje się w murach będzie zamarzać, a tym samym powiększać swoją objętość, co spowoduje spękania fundamentów czy ścian. Dodatkowo, substancje, które razem z nią przenikają wprost z gruntu do murów są przyczyną korozji chemicznej.

Dodatkowi winowajcy

Na całej liście czynników, które powodują zawilgocenie murów nie sposób nie umieścić tych, które bardzo często są bagatelizowane, i nie brane pod uwagę, jako jedna z przyczyn. Dach to ten element domu, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. Nieszczelne pokrycia, uszkodzona powierzchnia i łączenia jej z oknami dachowymi, lukarnami czy kominami wprost zaprasza wodę i wilgoć do domu. Podobnie jest jeśli stan techniczny obróbek blacharskich pozostawia wiele do życzenia, lub te zostały nieprawidłowo zamontowane czy zaprojektowane.

Jest wilgoć, jest rada

Na wszelkie objawy zawilgocenia trzeba reagować natychmiastowym atakiem. W zależności od tego, w jakim stanie jest nasza posiadłość możemy dostosować właściwą i optymalna metodę. Najprostszą jest oczywiście wietrzenie i usprawnienie wentylacji. Oczywiście, koniecznym jest przeprowadzenie prac remontowo – modernizacyjnych i usunięcie przyczyn zawilgocenia. Sięgając po inwazyjne metody obniżania wilgoci zawsze dostosowujemy je do aktualnego stanu budynku. Pamiętajmy, że wilgotność powietrza w domu powinna oscylować w granicach 40-60%, murów i tynków do 5%, drewnianych materiałów wykończeniowych do 10%, a elementów konstrukcyjnych do 18%. Jeśli zawilgocenie jest znaczne warto zatrudnić specjalistów zajmujących się osuszaniem budynków.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *