Trawnik z rolki – co trzeba wiedzieć o jego zakładaniu

Trawnik z rolki – co trzeba wiedzieć o jego zakładaniu

Trawnik z rolki to sprawdzone rozwiązanie, by cieszyć się piękną, zieloną trawą bez zbędnego oczekiwania na wzrost i pracy związanej z wysiewem tradycyjnego trawnika. Rolki gotowej trawy wyróżniają się wyjątkową jakością i urodą. Nie ma w tym żadnej przesady, gdy gotowy trawnik z rolki porównać z zachwycającym wyglądem trawników z katalogu. Pytamy ekspertów, jak zabrać się za jego założenie, gdzie sprawdza się to rozwiązanie i ile kosztuje?

Czy trawa z rolki jest lepsza?

Trawa z rolki pochodzi z farm trawy, gdzie wzrasta w optymalnych warunkach pod czujnym okiem fachowców. Wyrasta ze specjalnie dobranej mieszanki nasion na dobranym podłożu. Dzięki tym zabiegom trawnik z rolki jest intensywnie zielony, źdźbła i korzenie są zdrowe, jednakowej wysokości, zwarte, bez chwastów, mchu i innych zanieczyszczeń wpływających na wygląd trawnika. Po ponad roku jest zbierana przy pomocy specjalnych maszyn (kombajnów), które wycinają trawę z podłoża i zwijają ją w rolki. Tak przygotowane rolki są dostarczane do klientów.

Trawnik z rolki sprawdza się tam, gdzie ważne jest szybkie użytkowanie trawy. Rozłożenie trawnika trwa zaledwie kilka godzin, pod warunkiem właściwego przygotowania podłoża. W tym celu niezbędne jest usunięcie kamieni, zmurszałych liści, gałęzi. Podłoże powinno być lekko wilgotne i wyrównane.

– Po trawie z rolki można chodzić właściwie od razu, choć z pełnym obciążeniem tego rodzaju trawy lepiej jest poczekać, aż rośliny dobrze się ukorzenią, czyli około dwóch tygodni. Po położeniu trawy z rolki trzeba pamiętać o jej odpowiednim nawadnianiu. Zaniedbanie tej czynności położy się cieniem na wyglądzie trawnika, bo kawałki trawy ściągną się i będą widoczne nieładne łączenia. Przez pierwsze 7-10 dni świeżo położoną trawę z rolki należy podlewać codziennie sprawdzając czy woda faktycznie przenika do podłoza. Pierwsze koszenie trawy z rolki wykonuje się, gdy źdźbła osiągną wysokość ok. 6. – dodaje Ewa Adamek z serwisu grasslandfarms.pl.

Gdzie wykorzystać trawnik z rolki?

– Odpowiedź jest najprostsza z możliwych. Wszędzie, gdzie zależy nam na ładnym, funkcjonalnym trawniku od razu. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie na terenach wokół nowo wybudowanych posesji, na zboczach, placach rekreacyjnych, nawet przy samolotowych pasach startowych. Po trawę z rolki warto sięgnąć też przy okazji ważnych wydarzeń: imprez rodzinnych w ogrodzie, wszelkiego rodzaju wydarzeń na łonie natury – mówi Ewa Adamek z firmy grasslandfarms.pl. Trawa z rolki zdobi tereny wokół ważnych urzędów i instytucji, domów prywatnych, widać ją na stadionach sportowych i dużych imprezach masowych, targach i konferencjach. Gotową trawę można zmówić już od 1 m2, górnej granicy właściwie nie ma.

Czy trawa z rolki jest droga?

Prosty rachunek matematyczny w pierwszej chwili wypada na niekorzyść trawy z rolki. Z pewnością nakłady na gotową trawę są wyższe niż na trawnik wysiewany. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że decydując się na założenie trawnika tradycyjnego często nie doliczamy wkładu pracy własnej, ceny dodatkowego zakupu nasion na dosiewy. Koszt zakupu rolek skutecznie rekompensuje też natychmiastowy efekt. Z trawą z rolki zyskujemy od razu około 12 tygodniu, które są niezbędne by uzyskać trawę z siewu o często zupełnie nieporównywalnej jakości i wyglądzie. Wystarczy np. porządna ulewa, stado ptaków, atak kretów, czy intensywne słońce, by zakładanie tradycyjnego trawnika trzeba było zaczynać od nowa, zapominając na kolejne tygodnie o pikniku na działce, zabawie na trawie z dziećmi, czy grze w golfa. Koszt założenia trawy z rolki można też zmniejszyć wybierając własną robociznę.

Trawnik z rolki to najlepsze rozwiązanie, by szybko dorobić się pięknego trawnika. Gotową trawę można rozłożyć w każdej chwili. Przeszkodą są jedynie mrozy, co w tej chwili zupełnie nam nie grozi. Jeśli więc każde wyjście na trawnik kończy się zdenerwowaniem i niezadowoleniem ze stanu trawy, może warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań w postaci gotowej trawy? Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, więc po całym roku pracy warto swój czas wolny spędzić w uroczym, zielonym zakątku na własnej działce lub przy domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *