Jak wybrać gniazda elektryczne do domu?

Jak wybrać gniazda elektryczne do domu?

Często o nich zapominamy, a stanowią przecież kluczowy element wyposażenia każdego domu. Gniazda elektryczne nie dość, że dają dostęp do prądu, zapewniają bezpieczeństwo przed porażeniami, to jeszcze coraz częściej stanowią dekorację wnętrza, w którym się znajdują. Jak wybrać zatem najlepsze modele gniazd elektrycznych do domu? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Kilka wskazówek zamieszczamy poniżej.

Gniazdka z uziemieniem czy bez uziemienia?

Przez wiele lat najpowszechniejszym rodzajem gniazd w naszym kraju był typ C, czyli gniazdo okrągłe z dwoma otworami. Obecnie, jest ono jednak wypierane przez typ E, który różni się wyłącznie wprowadzeniem uziemienia w formie metalowego bolca.

To, czy zamontujemy gniazda z uziemieniem wiąże się również z rodzajem posiadanej instalacji. Przewody starego typu są bowiem tylko dwużyłowe, nie dają więc możliwości podpięcia uziemienia.

Teoretycznie nie ma obowiązku stosowania gniazd z uziemieniem, ale zdecydowanie rekomendujemy wprowadzenie ich do domowych przestrzeni. Dlaczego? Przede wszystkim, dla wygody i bezpieczeństwa. Niektóre urządzenia po prostu wymagają zastosowania tego typu zabezpieczenia. Zalicza się do nich domowy sprzęt z nieizolowanymi, metalowymi obudowami, na przykład kuchenki, lodówki, pralki itp. W razie jakiejkolwiek awarii, gdy nie mamy uziemienia w gniazdku, taki sprzęt pozostaje pod napięciem i może doprowadzić do porażenia.

Coraz chętniej stosuje się również gniazda niemieckie (typ F), czyli tak zwane schuko. Jako uziemienie służą w nich dwa metalowe klipsy, zamiast jednego bolca.

Domowe strefy bezpieczeństwa

Tworząc instalację elektryczną w domu, należy pamiętać o specjalnych strefach bezpieczeństwa, w których istnieje realne ryzyko zachlapania gniazd wodą. Do takich miejsc zalicza się łazienkę oraz kuchnię.

Czym grozi dostanie się wody do instalacji elektrycznej? Przede wszystkim niebezpiecznym dla ludzkiego zdrowia i życia porażeniem. Może także doprowadzić do zwarcia i w konsekwencji uszkodzenia całej instalacji.

Dlatego też w łazienkach i kuchniach używa się wyłącznie gniazd hermetycznych, ze specjalną klapką i silikonową uszczelką. Szeroki wybór takich rozwiązań oferuje internetowy sklep elektryczny Gajwer.pl, w którym znajdziemy produkty bryzgoszczelne w różnych stylach, kolorach oraz typach.

cables-1080569_1280

Wizualna strona gniazda – estetyka również się liczy

Współczesne gniazda elektryczne nie tylko są funkcjonalne i bezpieczne, ale także estetyczne. Oprócz klasycznego typu, który wszyscy znamy, można wyróżnić jeszcze:

  • gniazda retro, często okrągłe, stylizowane na produkty sprzed wielu lat. Idealnie nadają się do aranżacji w stylu vintage lub industrialnym;
  • gniazda nowoczesne, zazwyczaj wyróżniają się skrajnie prostym, minimalistycznym designem i świetnie sprawdzają się we wnętrzach skandynawskich lub japońskich;
  • gniazda chowane w blat, choć zazwyczaj kojarzą się z biurami, to zyskują znaczną popularność w kuchniach lub pokojach dziennych.

Domowa elektryczność pod kontrolą

Gniazda elektryczne w domach są niezmiernie istotnym elementem wyposażenia. Nowoczesne produkty, dostępne między innymi w ofercie Gajwer.pl, ciekawie łączą wszystkie kluczowe funkcje: zapewniają bezpieczeństwo i dostęp do prądu oraz dekorują wnętrza.

Choć gniazda to tak mała rzecz, mają jednak kluczowe znaczenie i należy je wybierać bardzo rozważnie, dla ochrony wszystkich domowników oraz jak największego komfortu codziennego funkcjonowania. Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej wskazówki zdecydowanie ułatwią poszukiwania oraz podjęcie decyzji, na które modele postawić, podczas budowy lub remontu domu.

One thought on “Jak wybrać gniazda elektryczne do domu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *