Farba do ścian – jak wybrać?

Farba do ścian – jak wybrać?

Czeka Cię malowanie mieszkania bądź domu? Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej farby do ścian. Jakie są rodzaje farb malarskich?

Farby do ścian – jak wybrać odpowiednią?

Pamiętajmy, że przede wszystkim powinniśmy się kierować przeznaczeniem farby do określonego pomieszczenia i jej konkretnymi właściwościami. Ważne jest, co chcemy pomalować i na jakim efekcie końcowym nam zależy. Najczęściej na opakowaniu jest zamieszczona informacja, jaki rodzaj podłoża można malować daną farbą. Zazwyczaj prawie wszystkie farby można nakładać na podłoże, który nie były wcześniej malowane, np. takie jak beton, tynki tradycyjne, cegła, podłoża gipsowe itp., a także malowane poprzednio farbami do wnętrz rozpuszczalnymi w wodzie czy olejnymi. Na rynku można także znaleźć farby, które da się nanosić na rozmaite tapety i okładziny malarskie, metal oraz tworzywa sztuczne. Pamiętajmy jednak, że musi to być wyraźnie zaznaczone w instrukcji lub karcie technicznej wyrobu. Jeśli zastosujemy farbę do powierzchni, do której nie została ona przeznaczona, to uzyskamy znacznie słabszy efekt dekoracyjny i ochronny.

Testery kolorów

Zanim dokonamy zakupu farby, warto najpierw kupić nieduży próbnik lub nawet małe opakowanie farby i sprawdzić na swoich ścianach, czy konkretny kolor, jakość oraz rodzaj powłoki nam odpowiadają. Pozwoli Ci to uzyskać faktycznie wymarzony, pożądany przez Ciebie efekt końcowy. Tym samym ograniczysz znacznie koszty malowania. Tylko w ten sposób uda Ci się dokładnie sprawdzić, jak będzie wyglądał właściwy odcień farby. Warto mieć na uwadze, że w zależności od oświetlenia barwa będzie się zupełnie inaczej prezentować i różnorodnie odbijać światło. W ten sposób uda Ci się też ocenić stopień połysku i w ten sposób podjąć właściwą ostateczną decyzję. Pamiętajmy, że kolory nadają charakter wnętrzom, umiejętnie akcentują także ich wybrane elementy.

Farby do malowania ścian

Do malowania ścian najczęściej używa się farb wodorozcieńczalnych. Wliczają się w nie farby o spoiwach:
– mineralnych (wapienne oraz cementowe)
– ogranicznych (dyspersyjne, czyli emulsyjne, klejowe, akrylowe, winylowe, lateksowe, dyspersyjne)
Spoiwo, które składa się na nazwy farb jest materiałem wiążącym cząstki innych składników (pigmentów, rozpuszczalników, wypełniaczy, środków pomocniczych).
Aktualnie najlepsze własności powłok gwarantują nowoczesne farby dyspersyjne – inaczej lateksowe, emulsyjne, akrylowe. Lateksowe wyróżniają się najwyższą odpornością na szorowanie oraz zmywanie. Natomiast farby wapienne, klejowe czy cementowe są stosowane coraz rzadziej. Wybierają je raczej miłośnicy budownictwa ekologicznego albo osoby zajmujące się konserwacją budynków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *