Jak wybrać bezpieczną drabinę?

Jak wybrać bezpieczną drabinę?

Decydując się na remont, budowę czy każdy inny aspekt majsterkowicza – często decydujemy się na zakup drabiny. Wydaje się to być tematem banalnym, aczkolwiek często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważny jest odpowiedni jej dobór. Bezpieczna drabina to drabina dopasowana do naszych potrzeb, warunków pracy, okoliczności i wielu innych czynników. Lepiej postawić na drabinę drewnianą czy metalową? Wysuwana czy może rozstawna? Zapoznaj się z poniższymi poradami, aby odpowiednio i przede wszystkim bezpiecznie wybrać odpowiednią drabinę dla siebie!

Odpowiedni materiał

Najważniejszy przy wyborze odpowiedniej drabiny jest zdecydowanie jej materiał. Drabiny drewniane są najbardziej popularną opcją ze względu na cenę. Świetnie sprawdzają się przy instalacjach elektrycznych. Są jednak znacznie cięższe od aluminiowych opcji.

Drabiny aluminiowe oferują wszystko co dobre w aluminium – są mocne i lekkie. Dużo modeli jest również odpornych na korozję. Nie nadają się jednak do prac przy instalacjach elektrycznych, gdyż w takich warunkach są po prostu niebezpieczne.

Drabiny stalowe oferują podobne parametry fizyczne co drabiny aluminiowe. Wymagają jednak systematycznej konserwacji aby sprawdzały się przez długie lata. Drabiny stalowe również nie nadają się do pracy przy instalacjach elektrycznych.

Do dyspozycji mamy jeszcze drabiny z włókna szklanego, które są bezpieczne do prac przy elektryce. Jednocześnie są bardzo solidne, lekkie i wytrzymałe na wszelkie warunki pogodowe. Są jednak droższą opcją od poprzedniczek. Po więcej zapraszamy na https://www.bekens.pl/

Przeznaczenie drabiny

Przeznaczenie drabiny rozróżniamy na te domowe i przemysłowe. Drabiny przemysłowe charakteryzują się znacznie wyższą jakością ze względu na warunki pracy i natężeniu ich . stosowania. Z tego względu często są znacząco cięższe. Drabiny domowe natomiast są lekkie i solidne, co pozwala na domowe użytkowanie w bezpiecznych warunkach.

Solidne wykonanie

Bezpieczną drabinę powinno przede wszystkim charakteryzować solidna i przemyślana konstrukcja. Nasze zdrowie i bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze! Powinna ona być skonstruowana przede wszystkim z nitowanych połączeń między stopniami a podłużnicami. Same stopnie jak najbardziej powinny być antypoślizgowe. Powinny one być również dostatecznie duże i szerokie, tak aby pozwalały na bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Poszczególne elementy powinny być połączone ze sobą w sposób solidny i wytrzymały.

Bezpieczne użytkowanie

Bezpieczeństwo przekłada się również na bezpiecznie użytkowanie drabiny. Przede wszystkim nigdy nie wchodź na stopnie, jeżeli nie masz pewności, że są suche. Zachowaj stabilność i nie wychylaj się zbytnio w żadną stronę. Drabin drewnianych pod żadnym pozorem nie konserwuj za pomocą emalii – będzie to powodowało śliskość powierzchni. Drabinę powinniśmy stawiać na bezpiecznym i solidnym gruncie. Poza tym nigdy nie stawaj na najwyższym stopniu drabiny i zawsze sprawdzaj stabilność drabiny przed wejściem na nią.

Wszystko to pozwoli Ci na bezpieczne i komfortowe korzystanie z drabiny zarówno w warunkach domowych jak i przemysłowych!

One thought on “Jak wybrać bezpieczną drabinę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *