Jak wybrać system alarmowy do domu?

Jak wybrać system alarmowy do domu?

Antywłamaniowe zamki, drzwi i rolety nie wystarczą, by skutecznie powstrzymać złodziei przed wtargnięciem do Twojego domu, szczególnie kiedy stoi on na uboczu, poza czujnym okiem np. sąsiadów. Poznaj rodzaje systemów alarmowych, które skutecznie odstraszą włamywaczy.

Systemy alarmowe SSWiN

SSWiN, czyli Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu to zespoły urządzeń, których zadaniem jest wszczęcie alarmu w czasie, gdy osoby niepożądane wejdą lub spróbują wejść do domu pod nieobecność gospodarza. Ponadto systemy alarmowe typu SSWiN informują również o takich zdarzeniach, jak:

  • otwarcie drzwi lub okien w chronionym obszarze,
  • penetrację drzwi i okien (np. wyważenie drzwi, wybicie szyby) w chronionym obszarze, bez ich otwierania,
  • poruszanie się po obszarze chronionym,
  • działanie mające na celu uszkodzenie lub zniszczenie urządzeń należących do systemu.

Systemy alarmowe do domu informują o włamaniu poprzez SMS oraz wykonanie połączenia alarmowego.

Zwykłe systemy alarmowe do domu

Tego typu systemy to zestawy kilkudziesięciu elementów, którymi są centrala alarmowa, detektory, czujki, sygnalizatory i manipulatory. Centrala jest mózgiem systemu, który odczytuje stan wszystkich pozostałych jego elementów i w razie konieczności, uruchamia sygnał alarmowy oraz inicjuje powiadomienie o zdarzeniu.

Urządzenia muszą być ze sobą połączone, co stanowi pewien problem, ponieważ wymaga to poprowadzenia dużej ilości kabli. Dlatego systemy te są zwykle montowane podczas budowy domu lub w czasie generalnego remontu. Chodzi tu oczywiście o ukrycie przewodów w tynku, co ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale również nie informuje potencjalnych włamywaczy o rozmieszczeniu urządzeń systemu alarmowego.

Bezprzewodowe systemy alarmowe

Rozwiązaniem tej niedogodności są dzisiaj systemy alarmowe bezprzewodowe. Ich urządzenia mogą być ze sobą skomunikowane na różne sposoby, do których należą:

  • moduły telefony komórkowej GSM,
  • Internet (TCP/IP),
  • fale radiowe o zasięgu kilkunastu metrów.

Bezprzewodowe systemy alarmowe to rozwiązanie nieco droższe niż systemy okablowane. Jednak poprowadzenie i ukrycie okablowania może okazać trudne, a przez to nieopłacalne, szczególnie w przypadku, gdy nie montujesz systemu przy okazji budowy domu lub generalnego remontu. Jeśli zatem decydujesz się na zwiększenie bezpieczeństwa swojego domu bez przeprowadzania remontu, systemy bezprzewodowe okażą się nie tylko znacznie łatwiejsze w montażu, ale również bardziej opłacalne. Szeroki wybór bezprzewodowych alarmów do domu znajdziesz na stronie KompleksMedia.pl.

Aby zapewnić sobie bezprzewodowy system alarmowy, który działa bez żadnych zakłóceń, warto pomyśleć również o zabezpieczeniu urządzeń przed czynnikami, które mogą zagłuszyć sygnał. Jeśli zdecydujesz się na system bezprzewodowy, musisz pamiętać o kontrolowaniu baterii w każdym elemencie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *