Malowanie ogrodzenia – 10 zasad, o których należy pamiętać

Malowanie ogrodzenia – 10 zasad, o których należy pamiętać

Malowanie ogrodzenia, zarówno metalowego, jak i drewnianego, wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni i użycia prawidłowo dobranych preparatów. Aby efekty naszej pracy były zadowalające i długotrwałe, podczas renowacji płotu należy pamiętać o kilku zasadach.

Malowanie ogrodzenia – co warto wiedzieć?

Odnawianie ogrodzenia to proces wieloetapowy. Zanim przystąpimy do pracy powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, w tym, oczywiście, wysokiej jakości farbę. Kolejnym krokiem jest właściwe przygotowanie nawierzchni. Na końcowy efekt wpłynie również technika malowania i pozostawienie odpowiednio długiego czasu na wyschnięcie farby.

O czym nie można zapomnieć, malując płot?

  1. Po pierwsze pędzel. Do nakładania podkładu wybierzmy ten tradycyjny, ze średnio miękkim włosiem – zapewni dobre rozprowadzenie preparatu. Do malowania dużych powierzchni warto użyć większego pędzla płaskiego lub wałka. Jeżeli do pomalowania mamy znaczny obszar, można także rozważyć metodę natryskową. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z dużą ilością skomplikowanych zdobień.
  2. Kwestią fundamentalną jest dobry wybór farby. Do malowania elementów zewnętrznych należy wybrać preparat cechujący się dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych – wilgoci i nasłonecznienia. Powłoka powinna być trwała i niepodatna na uszkodzenia mechaniczne.
  3. Jeśli przystępujemy do malowania ogrodzeń ze stali, żelaza i żeliwa wybierzmy farbę alkidową, alkidowo-uretanową, chlorokauczukową, poliuretanową lub poliwinylowo-akrylową. Pamiętajmy, że farba do metalu musi mieć właściwości antykorozyjne.
  4. Dobrą farbą do malowania płotu drewnianego będzie farba akrylowa, która jest wydajna, łatwa w aplikacji i szybko schnie. Świetnie spisuje się do malowania powierzchni zewnętrznych. Dobre właściwości ochronno-dekoracyjne mają również farby chlorokauczukowe.
  5. W sytuacji, kiedy na metalowym ogrodzeniu pojawiła się rdza, należy możliwie najdokładniej usunąć jej ogniska. Jeśli korozja zajmuje niewielkie fragmenty ogrodzenia, pozbędziemy się jej przy użyciu szczotki drucianej. Jeśli jednak problem jest większy, konieczny może być demontaż uszkodzonych przęseł czy słupków i profesjonalne ich oczyszczenie metodą piaskowania. W przypadku niewielkich ognisk korozji przylegających do powierzchni lub występowania rdzy nalotowej, można posiłkować się preparatami  zawierającymi inhibitory  korozji , czyli substancje powstrzymujące lub spowalniające procesy korozyjne.
  6. Bardziej zaawansowanych prac renowacyjnych mogą wymagać również drewniane deski. Przed przystąpieniem do nakładania farby, usuńmy starą, odpryskująca powłokę, a także mech i grzyby. Możemy użyć papieru ściernego bądź szlifierki. Przegniłe elementy, zastąpmy nowymi. Pamiętajmy, że drewno należy zagruntować.
  7. Malowanie ogrodzenia warto zaplanować na słoneczny i ciepły dzień. Optymalna temperatura to 10-25 stopni Celsjusza. W przypadku nagłych opadów, pracę należy przerwać, a pomalowane elementy ochronić przed wilgocią.
  8. Przed przystąpieniem do aplikacji farby zabezpieczmy otoczenie przed ewentualnymi zabrudzeniami. Podłoże warto okryć folią lub starymi kartonami.
  9. Farbę na ogrodzenie nakładajmy zdecydowanymi ruchami, dbając o jej równomierne rozprowadzenie. Wysokiej jakości produkt nie powinien pozostawiać pęcherzy i wypukłości.
  10. Pamiętajmy o efekcie wizualnym. Dobrze, by kolor ogrodzenia współgrał z resztą otoczenia, np. dachówką czy stolarką okienno-drzwiową. Dzięki zachowaniu estetycznej spójności działka będzie prezentować się znakomicie.

obraz_1

Farby do malowania płotu – gdzie kupić?

Zarówno farby, jak i preparaty zabezpieczające używane do malowania ogrodzenia powinny być wysokiej jakości. Unikajmy stosowania tanich materiałów, które szybko stracą swoje właściwości i wymuszą konieczność ponownej renowacji w szybkim czasie.

Warto zaopatrzyć się w sklepie specjalizującym się w dystrybucji środków tego typu. Jeżeli nie mamy pewności co do tego, które preparaty będą w naszym przypadku najlepsze, skorzystajmy z pomocy specjalistów – bazując na wiedzy i doświadczeniu z pewnością podpowiedzą nam,  w co warto się zaopatrzyć. Sprawdź ofertę producenta farb różnego typu, który w swojej ofercie ma również farby przeznaczone do malowania ogrodzenia – zobacz: https://polifarb.lodz.pl/pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *