Chłodzenie podłogowe – wady i zalety

Chłodzenie podłogowe – wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe znane jest w Polsce od dawna i chętnie wykorzystywane, zwłaszcza w nowym budownictwie. Natomiast, od pewnego czasu uwagę zwraca także chłodzenie podłogowe. Czym tak właściwie jest i czy warto jest je stosować?

Najważniejsze informacje na temat chłodzenia podłogowego

Chłodzenie podłogowe, nazywane również płaszczyznowym jest metodą na wychłodzenie domu przy użyciu wodnego systemu ogrzewania płaszczyznowego. Chłodzenie odbywa się za pomocą nagromadzonej wody. Praca w takim trybie możliwa jest przy użyciu gruntowej pompy ciepła. Pompa ta może być zarówno aktywna, jak i wyłączona. Jeżeli pompa jest aktywna to tłoczy ciepło w kierunku odwrotnym niż w trybie ogrzewania. Natomiast, kiedy jest wyłączona to do chłodzenia wykorzystuje się wodę z dolnego źródła ciepła wody. Źródło zimna dla podłogówki można również pozyskiwać bez pompy. Wówczas wykorzystuje się wymiennik ciepła z wody płynącej ze studni. Wychłodzone pomieszczenie jest komfortowe zwłaszcza latem. Można faktycznie czuć się dobrze w takim pomieszczeniu. Natomiast, taki typ chłodzenia ma też pewną wadę. Otóż, zimne powietrze nie unosi się do góry i podłoga jest faktycznie bardzo wychłodzona, co wielu osobom może przeszkadzać. Dlatego, decyzję na temat chłodzenia podłogowego należy dokładnie przemyśleć.

Korzystna inwestycja

Jeśli już zaś ktoś zdecyduje się na tego typu inwestycję to musi wiedzieć, że będzie to korzystne, gdyż powietrze w domu będzie bardziej „lekkie”. Trzeba tylko wybrać profesjonalną firmę, która się tym zajmie. Dobrze będzie zajrzeć na uponor.pl, aby przekonać się, że firma ta poza instalowaniem wewnętrznych systemów rurowych zajmuje się także automatyką i ogrzewaniem oraz chłodzeniem płaszczyznowym. Firma Uponor to wiodący, międzynarodowy dostawca bezpiecznej wody pitnej, energooszczędnych systemów zarządzania temperaturą oraz niezawodnej infrastruktury. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się ofercie tej firmy, kiedy będziemy szukać doskonale zaprojektowanego chłodzenia podłogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *