Nowoczesna technologia zarządzania temperaturą w domu – sterowniki do pieca

Nowoczesna technologia zarządzania temperaturą w domu – sterowniki do pieca

Nowoczesna technologia wkrada się już praktycznie w każdą dziedzinę życia, tylko po to, aby znacznie podnieść jego komfort. Urządzenia wyraźnie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, domy w ten sposób stają się inteligentne, a my czujemy się w nich po prostu wygodnie. Dzięki technice można sterować oknami, bramą wjazdową, roletami, światłem itp. w okresie zbliżających się zimowych, chłodnych wieczorów bardzo cenna jest również możliwość zarządzania temperaturą. Technologie grzewcze rozwinęły się już na tyle, że specjalne urządzenia, czyli sterowniki pozwolą zachować optymalną temperaturę w pomieszczeniach ogrzewanych.

Zasady działania sterowników do kotów c.o.

Sterowniki do pieców (niezależnie od rodzaju wykorzystywanego do opału paliwa) są wyposażone w funkcje regulowania pompą c.o. oraz wentylatorem. Przy zwiększaniu lub zmniejszaniu obrotów wentylatora do kotła dostaje się albo większa albo mniejsza ilość powietrza. W ten sposób zmienia się również tempo spalania paliwa. To również wpływa na temperaturę. Urządzenie, zarządzające temperaturą pobiera przy pomocy odpowiedniego programatora oraz czujników informacje o temperaturze i reguluje ją w zależności od potrzeb i wytycznych (regulatory temperatury kotłów współpracują z kolei ze specjalnymi termostatami umieszonymi w ogrzewanych pomieszczeniach). Regulatory temperatury są niewielkimi urządzeniami, które współpracują niemal z każdym rodzajem instancji grzewczych. Mogą one być przewodowe lub bezprzewodowe.

Przewodowe sterowniki do pieców c.o.

Zarządzają pracą instalacji poprzez wysyłanie specjalnym przewodem sygnałów do źródła wytwarzania ciepła. Takie urządzenie posiada zewnętrzne lub wbudowane czujniki temperatury, które dzięki własnemu zasilaniu w postaci baterii oszczędzają energię. Poziom temperatury można dopasować w zależności od potrzeb np. inną trakcie dnia i inną podczas nocy. Program można dopasować cyklicznie przykładowo na stałą regulacje tygodniową. Jedno małe urządzenie może zarządzać ogrzewaniem centralnym i podłogowym. Na rynku można znaleźć obecnie regulatory specjalnie przeznaczone do sterowania ogrzewaniem elektrycznym, które są wyjątkowo precyzyjne.

Inteligentna, bezprzewodowa regulacja temperatury

Dzięki najnowszym technologiom opracowano regulatory bezprzewodowe, do których sygnały docierają drogą radiową. Zazwyczaj są to urządzenia działające w dwóch cyklach z pięciopoziomową regulacją temperatury z dokładnością do 0,5 stopnia Celsjusza. Sterowniki wyposażone są również w funkcję przeciw zamarzaniu instalacji. Specjalna antena, w którą wyposażone jest urządzenie umożliwia optymalną komunikacje z receptorami. Na wypadek zakłóceń w przesyłaniu sygnałów, które mogą spowodować inne urządzenia bezprzewodowe sterownik posiada możliwość zmiany kodu komunikacyjnego. W ten sposób unikniemy rozregulowania sprzętu.

Korzyści, jakie płyną z zarządzania temperaturą w domu.

Sterownik do pieca c.o. to stosunkowo niewielki wydatek, a jego praca pozwoli sporo zaoszczędzić na przełomie całego sezonu grzewczego i co ciekawe nie tylko podczas chłodnych miesięcy. Szacuje się, że sterowniki potrafią wygospodarować nawet 30 % oszczędności energii. Jeżeli chcemy zaoszczędzić to regulator temperatury do instalacji grzewczej jest w tym przypadku idealnym sposobem. Co jeszcze zyskujemy oprócz niższych rachunków? Z pewnością komfort i wygodę. Stała temperatura wnętrza to spory plus, wie o tym każdy, kto podczas sezonu grzewczego, co kilka godzin musi doglądać pieca c.o. Jeżeli zdecydujemy się na zainwestowanie w tego typu urządzenie nie musimy martwić się niechcianym remontem. Instalacja sterowników jest szybka, sprawna i nie wymaga żadnych zmian w instalacji grzewczej czy we wnętrzu domu. Co ciekawe inteligentne regulatory mogą współpracować z urządzeniami grzewczymi przez cały rok, ponieważ stała temperatura w pomieszczeniach jest również ważna wiosną, zimą czy jesienią, a niekiedy nawet latem. W takich sytuacjach sterownik jest idealnym rozwiązaniem. Niektóre modele posiadają nawet funkcję regulacji urządzeń klimatyzujących.

http://sterownikitech.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *