Budowa domu… Od czego zacząć?

Budowa domu… Od czego zacząć?

Więc chcesz się budować: parę praktycznych kroków jak zacząć…Sięgnij po projekt domu swoich marzeń i czerp przyjemność z każdej położonej cegły która cię przybliża do celu.

Budowa domu lub renowacja istniejącego to podróż, która odkrywa, kim jesteś, co chcesz, jak chcesz żyć i gdzie chcesz być. Jest to szansa, aby określić swój stosunek do świata, do swojej rodziny i do siebie samego. Budowa jest czymś więcej niż wyborem projektu domu z 3 sypialniami i 2 łazienkami. To o wiele więcej niż tylko suma pomieszczeń i metrów kwadratowych.

Jak w przypadku każdej podróży, warto zrobić rozeznanie i ją zaplanować, aby mieć poczucie tego, jaki powinien być efekt końcowy i ile to będzie kosztować. Tworzenie nowego domu, to przede wszystkim, ustalenie celów i podjęcie wszelkich niezbędnych kroków które umożliwią osiągnięcie tych celów. Aby je jednak ustalić najpierw odpowiedz sobie na szereg pytań:

• Co chcesz osiągnąć?

• Gdzie chcesz być?

• Jaki będzie tego koszt?

• Czy jesteś w stanie to osiągnąć?

• Czy plan A wydaje się rozsądny?

• Jaki jest plan B?

Jak w przypadku każdego złożonego projektu, na pewno będzie trzeba stawić czoła niespodziankom. Realistycznie trzeba założyć, że droga z punktu A do punktu B będzie miał kilka objazdów. Upewnij się, że te krótkie wycieczki nie wyprowadzą cię z równowagi.

Skorzystaj z pomocy. Arkusz kalkulacyjny, taki jak np. Excel jest dobrym narzędziem, które możesz wykorzystać do tworzenia budżetu. Sprawdzi się ono również przy ciągłych modyfikacjach jakie trzeba będzie wprowadzać na bieżąco przy projekcie domu

Znajdź kawałek ziemi na którym zaczniesz swoje nowe życie. Zastanów się czy to jest miejsce w którym chcesz być? Czy tego właśnie szukasz? Może chcesz mieć dom w górach lub taki z widokiem na morze? Chodzi o to, żeby znaleźć miejsce na świecie, które będzie można pokochać jak własne i zbudować tam, to co będzie stanowiło twój nowy dom.

Zbierz zespół. Chociaż może Ci się wydawać, że przez większość etapów projektu domu jesteś w stanie przebrnąć samodzielnie, zorganizowanie wypróbowanego zespołu profesjonalistów, może się okazać lepszym rozwiązaniem. Dlaczego nie powierzyć swojej największej i może jedynej inwestycji w ręce doświadczonych ludzi?

Jeśli dotarłeś już do tego momentu, oznacza to, że początek i wiele trudnych decyzji, które się za nim kryją, masz już za sobą. Gratuluję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *