Jak zmierzyć okno do rolety?

Jak zmierzyć okno do rolety?

Rolety od kilku lat z powodzeniem zastępują żaluzje, a także w wielu domach nawet firany i zasłony. Ich wybór na rynku jest dosyć szeroki, dlatego też nie ma problemu z ich dopasowaniem do aranżacji wnętrza. Zastosowanie rolet wewnętrznych poprawia jakość snu, gwarantuje niezbędną intymność, a także zatrzymuje ciepło w czasie zimy, a latem powstrzymuje grzejące promienie słońca.

(https://domar.pl/kategorie/drzwi-okna-rolety/ – rolety – najciekawsze przykłady)

Rolety to rzecz niezwykle praktyczna, której nie może zabraknąć w wielu domach. Przed zakupem odpowiedniego modelu do okna, należy przede wszystkim wiedzieć, jaki rodzaj rolety to ma być, a także, jaki rozmiar.

Rodzaje rolet wewnętrznych

Rolety wewnętrzne można podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Bez względu na to, który to będzie, należy pamiętać o tym, aby uprzednio dokonać pomiarów, a dopiero następnie zamówić interesujące rolety.

Rolety zaciemniające najlepiej sprawdzają się w sypialni. Produkowane są one z tkaniny typu blackout, która w 95% blokuje promienie słoneczne. Latem materiał ten zapewnia chłód i pozwala dłużej odpoczywać w łóżku nawet w upalne dni. Rolety rzymskie produkuje się z materiału, a ich główną zaletą jest ogromny potencjał dekoracyjny. Można je bowiem nabyć w wersji z falbaną prostą i falowaną lub też bez falbany. Najczęściej wykonuje się je z przezroczystych tkanin przepuszczających dużo światła.

Rolety klasyczne to tanie i proste rozwiązanie, które można zamontować zarówno do sufitu, jak i do ściany. Niektóre modele posiadają także specjalne mocowania, pozwalające zawiesić roletę z mechanizmem na ramie okiennej. Dół jest natomiast zakończony obciążeniem w postaci plastikowej lub drewnianej listwy. Rolety woalowe, które nazywa się również firanowymi, to modele przeznaczone głównie na okna w kuchniach. Najczęściej produkowane są z lekkich materiałów, które dodatkowo przyozdobione są motywami kwiatowymi. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć przytulny klimat w kuchni i jednocześnie dobrze ją doświetlić.

Podział rolet ze względu na mechanizm podnoszenia

Rolety okienne bardzo często dzieli się także ze względu na mechanizm podnoszenia. Bez względu na to, czy są to firanowe, rzymskie, czy klasyczne, mogą one mieć system koralikowy lub sznurkowy. Ten pierwszy jest znacznie wytrzymalszy, dlatego też wybiera się go w przypadku cięższych i większych rolet. Mechanizm opierający się na sznurku stosuje się natomiast w przypadku rolet rzymskich, które są lekkie i nie obciążają go zbytnio.

Jak prawidłowo mierzyć okno do rolet?

Istnieje kilka technik mierzenia okna do rolety. Nie jest to jednak takie oczywiste, a wiele zależy od tego, jaka roleta ma być zawieszona na nim. W przypadku rolet, które mają być montowane na ścianie lub suficie, trzeba mierzyć szerokość wnęki okiennej i dodać po minimum pięć centymetrów z obu stron, jako zapas. Wysokość natomiast mierzy się od miejsca, w którym roleta będzie przymocowana, zazwyczaj do parapetu lub podłogi.

Jeśli ma to być roleta w ramie okiennej, pobrać należy wymiar samej szyby, a konkretniej jej szerokości. Następnie do uzyskanego wyniku dodać po dwa centymetry z każdej strony, a wysokością rolety jest wysokość samego skrzydła. Bez względu na to, jaki rodzaj mocowania zostanie wybrany, najmniejszy problem zawsze stanowić będzie długość rozwijanej rolety. Najważniejszą zasadą jest to, aby nie była ona za krótka. W przypadku, gdy będzie za długa, nic się nie stanie. Nie trzeba przecież rozwijać rolety do samego końca, żeby nie oglądać fałd materiału na podłodze, czy parapecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *