Czy wyposażenie domu w instalacje fotowoltaiczne to dobry pomysł?

Czy wyposażenie domu w instalacje fotowoltaiczne to dobry pomysł?

Coraz więcej Polaków przekonuje się o tym, że fotowoltaika ma sens, a system fotowoltaiczny zainstalowany na dachu nie jest już rzadkością. Mimo to równie wiele osób nadal nie ma pewności, czy energia słoneczna jest warta początkowej inwestycji, z którą się wiąże, dlatego chcemy zwrócić uwagę na największe zalety instalacji systemu fotowoltaicznego, aby każdy mógł świadomie przemyśleć, czy jest to właściwy wybór dla jego domu.

  1. Czy instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska?
  2. Czy instalacja PV stanie się rozwiązaniem dostępnym dla każdego?
  3. Czy fotowoltaika jest warta swojej ceny?

Biorąc pod uwagę to, jak dzisiaj plasuje się cena fotowoltaika – warto popatrzeć na to w szerszym kontekście, uwzględniając jej niżej wskazaną długoterminową dostępność i czynniki ekologiczne, nie tylko samą ekonomię doczesną.

Czy instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska?

Energia słoneczna, wymagająca zerowego zużycia paliwa, jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych paliw kopalnych. Wykorzystując darmową energię wytwarzaną przez słońce, które nie uwalnia żadnych szkodliwych gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla (CO2), czy tlenki azotu (Nox). Natomiast te i inne – wszystkie są obecne po spaleniu węgla, a więc są kojarzone z tradycyjnymi elektrowniami węglowymi.

Ponadto, w przeciwieństwie do energii jądrowej, energia słoneczna nie wytwarza odpadów radioaktywnych, zatem instalacja fotowoltaiczna jest przyjazna dla środowiska, bo energia, z której korzysta jest odnawialna i swobodnie dostępna.

Czy instalacja PV stanie się rozwiązaniem dostępnym dla każdego?

Energia słoneczna będzie swobodnie dostępna tak długo, jak długo będzie istnieć słońce (kolejne 5 miliardów lat), niezależnie od lokalizacji czy sytuacji społeczno-ekonomicznej. Tak wysoka dostępność tego rodzaju energii jest szczególnie ważna w krajach trzeciego świata, w których energia elektryczna nie jest jeszcze rozpowszechniona. Nowe firmy zajmujące się energią słoneczną zaczęły rozwiązywać ten problem, dzięki czemu instalacja PV każdego roku będzie miała dotrzeć do kolejnych setek tysięcy gospodarstw domowych na całym świecie.

Czy fotowoltaika jest warta swojej ceny?

Jedną z głównych zalet energii słonecznej i jednym z głównych czynników motywujących do zainstalowania systemu są znaczne oszczędności finansowe, jakie może przynieść Twojemu domowi. Zamiast kupować energię elektryczną z sieci – Twój dom może być zasilany darmową energią słoneczną, którą system generuje za pośrednictwem słońca. Choć początkowa cena instalacja fotowoltaiczna nie jest mała, to wraca się w czasie, jak również istnieją dofinansowania i pomoce rządowe, które czynią tę inwestycję bardziej realną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *