Wbrew pozorom remontu elewacji nie można dokonywać, kiedy ma się odrobinę wolnego czasu, gdyż najważniejsze są odpowiednie warunki. Otóż elewacje najlepiej wykonuje się przy temperaturach dodatnich, powyżej 5 stopni, ale jednocześnie nie wyższej niż 25 stopni. Należy także zastosować odpowiednią ochronę, a mianowicie folię, która chroni przed wiatrem, deszczem, a także słońcem. Warto pamiętać także, że działanie promieni słonecznych ma destrukcyjny wpływ choćby na styropian, który traci swoje właściwości termoizolacyjne. Następnym krokiem jest wyczyszczenie podłoża ze wszelkich farb, czy pyłów. Jeżeli występują nierówności, koniecznie trzeba je wyszlifować. Podłoże musi być suche i gładkie.
Wykonujemy izolację
Po oczyszczeniu ścian bardzo ważne jest użycie podkładów gruntujących ściany. Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż zwiększa przyczepność izolacji, a jednocześnie zapobiega odklejaniu się styropianu. Jeżeli po wyczyszczeniu występują jakieś ubytki, to należy je uzupełnić, a następnie poczekać aż całość wyschnie i dopiero wtedy nałożyć materiał gruntujący. Czas teraz przejść do samego nakładania styropianu. Oczywiście i te prace można sobie ułatwić wystarczy tylko wybrać styropian, który posiada duży format. W ten sposób zdecydowanie szybciej wykona się ocieplenie, a jednocześnie wyeliminuje się mostki termiczne. Tutaj mamy dla Was bardzo ważną radę, otóż styropian układamy zawsze od dołu ku górze, przy czym dłuższy bok powinien znajdować się wzdłuż listy startowej. Dzięki temu płyty będą się zazębiać. Największym problemem może być ułożenie płyt w narożnikach. Tutaj należy robić to naprzemiennie. Często bywa konieczne ich przycinanie, ale można je wykonywać dopiero po związaniu się samego kleju. Bardzo ważne jest także znalezienie właściwego kleju, który nie może być zbytnio rozcieńczony, gdyż nie będzie miał wtedy mocnej siły wiążącej. Można tutaj także zastosować piankę. Trzeba nakładać ją na styropian plackowo. Oczywiście nawet bardzo dokładne nakładanie kleju może powodować, że powstają szpary. W tym przypadku również należy je wypełnić pianką montażową.
Czas na nakładanie tynku
Teraz trzeba przejść do samego nakładania tynku, które wykonuje się etapowo. Otóż tynk należy nakładać na daną ścianę równomiernie, przy czym jeżeli zacznie się np. na ścianie bocznej, to tynk musi być nałożony w ciągu jednego dnia, gdyż w przeciwnym razie powstaną zacieki. Na packę nakłada się cienką warstwę tynku, następnie równomiernie rozsmarowuje na ścianie, tworząc gładką strukturę. Do wyboru macie także różne rodzaje tynków, jednak najłatwiejsze w użyciu są te cienkowarstwowe. Pamiętajcie jeszcze, aby przed tym etapem nałożyć siatkę do ochrony i zabezpieczenia elewacji, która wykonana jest z polipropylenu, co zapewnia maksymalnie dużą wytrzymałość, ale i stabilność.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Oczywiście takie prace trzeba wykonywać na rusztowaniu elewacyjnym od Delta Bud. Taki sprzęt może nie jest nad wyraz drogi, jednak jeśli nie zajmujecie się tym zawodowo, zawsze możecie zdecydować się na jego wynajem. Jednak trzeba wiedzieć, że składaniem i rozkładaniem powinni zajmować się profesjonaliści, gdyż wymaga to wiedzy i doświadczenia.
Naszym zdaniem wykonanie samodzielnie elewacji domu może być dla przeciętnej osoby trudne, chyba że macie w rodzinie jakiegoś specjalistę. Musicie jeszcze pamiętać, że nie poradzicie sobie samodzielnie z taką pracą, gdyż samo nakładanie tynku wymaga pomocy kilku pracowników.