Dobry plan budowy domu

Dobry plan budowy domu

Istnieją dwie opcje sporządzenia projektu planu budowy domu: korzystanie z programu komputerowego do projektowania wnętrz oraz sporządzenie planu ręcznie. Można też oczywiście połączyć te dwie metody. Wydaje się, że użycie programu jest łatwiejszą opcją istnieje jednak kilka powodów dla których warto sporządzić plany ręcznie. Stworzenie planu za pomocą programu wymaga jego znajomości, nauczenie się korzystania z takiego programu może zająć dużo czasu.

Lepsze programy do projektowania są drogie, a tańsze wersje nie umożliwiają sporządzenia dokładnych planów, nie generują pewnego rodzaju detali potrzebnych do pełnych rysunków konstrukcyjnych. Takie programy mają oczywiście pozytywne cechy, pozwalają szybko generować wizualizację pomysłów i wzorów. Następnie można łatwo modyfikować rysunki i dopasowywać do nich wyposażenie domu. W celu stworzenia planu ręcznie trzeba zgromadzić wszystkie niezbędne narzędzia do rysowania, większość można znaleźć w Internecie. Podstawowe plany konstrukcyjne obejmujące plan kondygnacji najlepiej stworzyć za pomocą programu komputerowego.

Najlepiej jest zacząć od nakreślenia ogólnego planu, w którym zostanie uwzględniona ilość pięter, pomieszczeń. Można oczywiście skorzystać z usług profesjonalisty, który przygotuje dokładne plany budowlane. Warto jednak mieć chociaż minimalną wiedzę na temat planowania oraz interpretacji planów. Przed przystąpieniem do przygotowywania planu warto poszukać inspiracji np. skonsultować się z architektem lub obejrzeć różne domy na sprzedaż i zrobić kilka fotografii.

Jak wykonać plan?

Rysowanie należy rozpocząć od ścian zewnętrznych. Najlepiej poruszać się zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara zaczynając w lewym górnym rogu swojego rysunku. Następnym krokiem jest narysowanie ścian wewnętrznych. Następnie należy naszkicować drzwi i okna. Kiedy plan jest wstępnie przygotowany zajmujemy się poszczególnymi pomieszczeniami. W środku każdego z nich należy wyraźnie oznaczyć jego nazwę oraz zaznaczyć otwarte i zamknięte przestrzenie. Określenie lokalizacji poszczególnych elementów wyposażenia jak: armatura łazienkowa, sprzęty kuchenne, instalacje grzewcze i hydrauliczne, kominki jest niezwykle istotne. Trzeba również dodać do planu symbole elektryczne, które odnoszą się do gniazd elektrycznych, włączników światła, czujników dymu, dzwonków. Kolejną istotną kwestią jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Dlaczego warto przygotować plan?

Podsumowując pierwszym etapem budowy domu jest stworzenie dokładnego plany, oprócz tego warto zaplanować całą inwestycję, ustalić harmonogram prac czyli zestawienie kolejności prac i terminów ich wykonania. Trzeba mieć świadomość ile minimalnie mogą trwać poszczególne prace. Dobry plan pomoże zapobiec opóźnieniom jak również ograniczy koszty. Budowa domu to proces wieloetapowy, dlatego też wymagał dokładnego zaplanowania każdego kroku po kolei. Brak prawidłowego planu budowy może skutkować wzrostem kosztów budowy oraz obniżenie jakości wykonania budynku.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *