Rekuperacja – ile kosztuje?

Rekuperacja – ile kosztuje?

Nowoczesne instalacje wentylacyjne z rekuperatorem, cieszą się w naszym kraju bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego też coraz więcej osób prywatnych i firm decyduje się na ich zakup.

Do domu o powierzchni około 150 m2 za dobrej klasy rekuperator przyjdzie nam zapłacić około 7000-9000 zł. Całkowity koszt całego systemu wentylacyjnego wraz z profesjonalnym montażem, to wydatek w granicach od 15 000 do 30 000 zł. Cena tak naprawdę zależna jest od zastosowanych rozwiązań np. od rodzaju wymiennika ciepła zastosowanego w rekuperatorze czy rodzaju przewodów wentylacyjnych. Oczywiście mamy możliwość zakupu urządzeń zdecydowanie tańszych, jednak w takim przypadku musimy liczyć się z gorszą efektywnością pracy oraz z tym, że nasza centrala wentylacyjna może ulec awarii. Rekuperacja z użyciem starszych rozwiązań technologicznych wiąże się również z bardzo dużym zużyciem energii i dużymi kosztami użytkowania. Jeżeli interesują Państwa satysfakcjonujące parametry odzysku ciepła, to warto zainwestować w wysokiej jakości sprzęt od renomowanych firm.

Rekuperacja koszt w energooszczędnych domach

Rekuperacja w dzisiejszych czasach jest wykorzystywana przede wszystkim w domach energooszczędnych oraz domach pasywnych, które cieszą się w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem. Koszt związany z zastosowaniem rekuperacji dość znacząco wpływa na ogólny koszt budowy takiego domu, jednak w dłuższej perspektywie przynosi bardzo duże korzyści. Ciężko jest podać ogólną cenę rekuperacji w domach energooszczędnych, ponieważ rekuperacja jest tak naprawdę kwestią indywidualną, a jej cena obliczana jest zawsze na podstawie różnorodnych parametrów danego budynku. Koszt rekuperacji może zależeć także od regionu, w którym planujemy budowę.

Co wchodzi w skład ostatecznych kosztów rekuperacji?

Na ostateczny koszt rekuperacji składają się m.in. koszty rekuperatora, automatyki sterującej, elementów eksploatacyjnych (filtry powietrza) oraz ewentualnych elementów dodatkowych (czujniki wilgoci, czujniki CO2, uzdatnianie powietrza itp.).Duży koszt stanowią również wszelkie materiały, które wykorzystywane są podczas prac montażowych (kanały, kształtki, izolacja). W niektórych przypadkach dodatkowo będziemy musieli zapłacić za projekt instalacji, chociaż w zdecydowanej większości przypadków cena projektu zawarta jest już w koszcie montażu. Jeżeli chcemy dokładnie oszacować całkowity koszt naszej rekuperacji, to nie możemy zapomnieć również o kosztach eksploatacji systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli kosztach: zużycia prądu elektrycznego, okresowej wymiany filtrów, przeglądów serwisowych.

Wady rekuperacji

Rekuperacja powietrza ma kilka wad o których należy pamiętać, jeżeli chce się skorzystać z tej technologii. Największą wadą są oczywiście wysokie koszty instalacyjne. Dużą niedogodnością dla wielu osób, może okazać się również uzależnienie takiej wentylacji od dostaw energii elektrycznej. Brak dostaw prądu, wiąże się oczywiście z faktem, że nasza rekuperacja przestanie działać. Zasilanie wentylacji wpłynie na zwiększenie się rachunków za prąd, na szczęście nie są to zbyt duże wydatki. Szacunkowo koszt energii elektrycznej potrzebnej do zasilenia rekuperatora to wydatek w granicach od 250 do 500 zł rocznie, zakładając oczywiście, że rekuperator nie jest wyposażony w nagrzewnicę elektryczną. W tym wypadku koszt zużycia energii może wzrosnąć nawet do 2000 zł rocznie!

Jeżeli opisujemy wady rekuperacji, to musimy również pamiętać o możliwości pojawienia się awarii. System rekuperacji wyposażony jest w elementy, które mogą ulec mniejszym lub większym awariom. Jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko pojawienia się awarii, to oczywiście musimy zainwestować w wysokiej jakości sprzęt z górnej półki cenowej. Dokonując wyboru rekuperatora warto jest sprawdzić czy producent oferuje nam możliwość wydłużenia standardowej gwarancji. Korzystając z wydłużonej gwarancji i okresowych przeglądów autoryzowanego serwisu producenta będziemy mieć 100% pewności, że kupujemy produkt niezawodny.

Czy rekuperatory się opłacają?

Bardzo wiele osób w dzisiejszych czasach zadaje sobie pytanie – czy warto inwestować w rekuperację? Jeżeli chcemy odpowiedzieć na to pytanie, to musimy w pierwszej kolejności poważnie zastanowić się nad wszelkimi wadami i zaletami rekuperacji. Powinnyśmy pamiętać, że rekuperacja najlepiej sprawdzi się w domach, które są dobrze zaizolowane. Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepłą w budynkach, w których jest wiele nieszczelności (np. stare okna) jest nieopłacalna, dlatego też jeżeli chcemy zainwestować w rekuperatory, to nasz dom musi być dobrze zaizolowany.

System wentylacji najlepiej przewidzieć w budynku nowobudowanym. Rekuperacja wykonywana w budynkach już istniejących wiązać się będzie z koniecznością przeprowadzenia remontu, w związku z tym jej całkowity koszt będzie znacznie wyższy.

Pamiętać należy jednak o tym, że zastosowanie rekuperatora zmniejsza zapotrzebowanie budynku na coraz droższą energię cieplną. Jeżeli chcą Państwo znacząco ograniczyć wszelkie koszty za ogrzewanie, to rekuperatory są idealnym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Podsumowując jeżeli budujemy nowy dom, to rekuperacja jest strzałem w dziesiątkę. W przypadku istniejących już budynków sprawdzi się wyłącznie w sytuacji kiedy będziemy mieli do czynienia z budynkami szczelnymi. W starych, słabo zaizolowanych domach, które posiadają liczne nieszczelności wystarczy nam tradycyjna wentylacja grawitacyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *