Ile kosztuje wynajem kontenera na śmieci?

Ile kosztuje wynajem kontenera na śmieci?

Aby legalnie i bezproblemowo pozbyć się odpadów po remoncie, rozbiórce czy budowie, najlepiej jest wynająć kontener na śmieci. Po jego zapełnieniu firma, od której się wypożyczyło kontener, zabiera go i wyrzuca jego zawartość do odpowiedniego składowiska odpadów. Ile jednak taki wynajem kosztuje? Czy to droga inwestycja? O tym poniżej.

Kontenery na śmieci nie takie drogie jak myślisz

Z racji dużego zapotrzebowania na tego typu usługi, firmy wynajmujące kontenery nie oferują kosmicznych cen za wypożyczenie tego rodzaju pojemników. Ich cena zależy przede wszystkim od wielkości kontenera, jego rodzaju, a także typu odpadów, jakich chcemy się pozbyć. Powszechnie wiadomo, że najmniej zapłacimy za kontener na czysty gruz. Czysty gruz jest najtańszy w utylizacji, w porównaniu z odpadami mieszanymi czy starymi meblami. Oczywiście im większy kontener, tym cena również będzie większa. Jednak za tak samo duży kontener zapłacimy więcej, jeśli będzie przeznaczony na inne odpady niż czysty gruz.

Cena za kontener o pojemności 2m3 może się zaczynać od lekko ponad 100 zł. Ale już za 1m3, przeznaczony na zmieszane odpady, zapłacimy około 150 zł. Podsumowując, to rodzaj odpadów jest głównym czynnikiem wpływającym na koszt wynajmu pojemnika. W przypadku odpadów niebezpiecznych, jak azbest czy papę, cena jest często ustalana indywidualnie. Należy przekazać firmie o tym, jaki dokładnie rodzaj śmieci chcemy się pozbyć – inaczej można się spotkać z konsekwencjami prawnymi.

Dodatkowe opłaty za wynajem

Zdarzają się sytuacje, że pierwotna cena za wynajem kontenera musi zostać zawyżona. Dzieje się tak w przypadku przeładowania kontenera – jeżeli ilość odpadów jest załadowana ponad linię z burtami, może być naliczona dodatkowa opłata (ustalana na miejscu). Jeżeli okaże się, że kontener jest nam potrzebny na więcej dni niż się umawialiśmy z firmą, każdy kolejny dzień będzie dodatkowo naliczany do rachunku (zazwyczaj wynosi 100 zł za dodatkowy dzień).

Co więcej, możemy się spotkać z dodatkową opłatą za tzw. „pusty podjazd”, czyli jeśli z naszej winy podstawienie kontenera jest niemożliwe lub bardzo problematyczne (np. zastawienie drogi podjazdu samochodem).

Dodatkowe usługi

Wiele firm oferuje również dodatkowe usługi, które zawierają niestandardowe działania. Może to być wynajem długoterminowy w ramach stałej współpracy, np. z firmą budowlaną. Inną, dość popularną usługą jest podstawienie i odbiór kontenera tego samego dnia. Zdarza się też, że klienci proszą firmę o zaczekanie na załadunek na miejscu – wtedy mają na to około pół godziny.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Usuń Gruz – wywóz gruzu i wynajem kontenerów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *