Jakie jest zastosowanie wyrówniarki do drewna?

Jakie jest zastosowanie wyrówniarki do drewna?

Drewno jest najczęściej wykorzystywanym w rzemiośle surowcem. Jego obróbka to powolny proces, do którego wymagane jest użycie specjalistycznych narzędzi. Jednym z nich jest wyrówniarka, bez której nie odbędzie się wstępna obróbka drewna. Jakie jest jej zastosowanie i na czym polega jej praca?

Czym jest wyrówniarka do drewna?

Przed przystąpieniem do właściwej obróbki drewna, konieczne będzie wygładzenie chropowatości i nierówności na jego powierzchni. To pozwoli nam przystąpić do dalszych prac i uzyskać efekt końcowy, jakiego się spodziewamy. Narzędziem, które służy do wyrównania powierzchni drewna jest wyrówniarka. Możemy ją zastosować do usuwania nieestetycznych uwypukleń z miękkiego lub twardego drewna.

Narzędzie jest bardzo intuicyjne w obsłudze, więc nie powinno sprawiać problemów początkującym stolarzom – hobbystom. Modele wyrówniarek (https://jptech-maszyny.pl/wyrowniarki-grubosciowki) mogą się od siebie różnić efektami pracy, jaką wykonują. Bardziej profesjonalne maszyny są o wiele droższe od tych ekonomicznych, przeznaczonych do warsztatu, i służą do w pełni zautomatyzowanej masowej obróbki.

Technologia CNC

Wspomniane profesjonalne maszyny stosowane w dużych zakładach obróbki drewna, to urządzenia sterowane numerycznie z pomocą wbudowanego w nie komputera. To tak zwana technologia CNC, która pozwala na masową obróbkę w powtarzanych cyklach. Tego typu maszyny cechują się niezwykłą precyzją i efektywnością, a ich praca nie musi być nadzorowana przez kilka godzin. Właśnie dlatego właściciele zakładów decydują się na kupno tych maszyn, ponieważ używanie klasycznych wyrówniarek do drewna byłoby zbyt powolne i mniej efektywne.

czymjestwyrowniarka

Jak działają wyrówniarki?

Główny mechanizm pracy wyrówniarek polega na wykorzystaniu posuwu ręcznego. Wyrówniarki mają regulowany blat wprowadzający i wyprowadzający, o różnej długości i szerokości. Między nimi znajduje się okrągły wał nożowy, na którym są zamocowane noże strugarskie. Podczas pracy stół podawczy obniża się o grubość skrawanej warstwy drewna, a jego górna powierzchnia jest na równym poziomie ze styczną do okręgu skrawania nożem. Maszyna wyposażona jest w prowadnicę, która zapobiega przesuwaniu się drewnianego materiału podczas obróbki.

Wyrówniarko-grubościówki do drewna

Popularną maszyną do drewna, która łączy w sobie funkcjonalność dwóch urządzeń są wyrówniarko-grubościówki. Dzięki nim możliwe jest wyrównanie materiału, ale także nadawanie mu odpowiedniej grubości. Te maszyny są o wiele bardziej popularniejsze od zwykłych wyrówniarek nie tylko ze względu na swoją funkcjonalność, ale także oszczędność miejsca.

Wieloczynnościowe maszyny do drewna są stale dopracowywane przez czołowych producentów, tak aby stawały się jeszcze bardziej optymalne w zastosowaniu, zaoszczędzały czas i ułatwiły cały proces obróbki.

wyrowniarko_grubosciowki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *