Okna dachowe drewniane czy plastikowe? Za i przeciw

Okna dachowe drewniane czy plastikowe? Za i przeciw

Nieodłączną częścią przebudowy poddasza lub tworzenia nowego projektu budowy domu jest wybór okien. Na pewnym etapie właściciel zmuszony jest zdecydować, który wariant lepiej sprawdzi się w danym wypadku – okna dachowe plastikowe czy drewniane. Oba rozwiązania mają swoje zalety i zastosowanie, dlatego też dla wielu osób wybór stanowi nie lada wyzwanie. Przyjrzyjmy się zatem specyfice i charakterystycznym cechom obu opcji.

Okna dachowe plastikowe czy drewniane – które wybrać?

Główne wyzwania podczas planowania projektu i wykończenia pomieszczeń umieszczonych na poddaszu to zapewnienie dostępu do naturalnego światła i uzyskanie korzystnego bilansu energetycznego w budynku. Za obie te kwestie w znacznym stopniu odpowiada wybór właściwych okien dachowych, które ze względu na charakterystyczne umiejscowienie muszą być trwałe, bezpieczne, wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Współczesny rynek oferuje cały szereg rozwiązań, uwzględniających parametry takie jak kąt nachylenia dachu czy rodzaj pokrycia. Jednym z wyróżników jest także materiał, z którego wyprodukowano okno. Najczęściej stosuje się okna dachowe plastikowe wykonane z lekkiego i odpornego na zabrudzenia PCV lub okna dachowe drewniane ze specjalnych gatunków drzew. Choć w ofercie producentów znaleźć można wysokiej jakości nowoczesne modele w obu wariantach, dla wielu osób podjęcie decyzji nie jest łatwe. Pomóc może jedynie zapoznanie się z właściwościami obu z nich.

Wygodne okna dachowe plastikowe – co warto wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych rozwiązań w przypadku poddaszy użytkowych są nowoczesne okna dachowe plastikowe. Ich rama wykonana jest z lekkiego i trwałego PVC, które gwarantuje znakomitą ochronę przed zabrudzeniami, pleśnią i wilgocią. Ze względu na te właściwości doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak kuchnia, pralnia czy łazienka, w których często występuje nadmiar wilgotności. 

Najważniejszą cechą, odróżniającą je od okien dachowych drewnianych jest wyjątkowo łatwa pielęgnacja. Gładka powierzchnia ramy nie wymaga specjalistycznego czyszczenia, prac konserwacyjnych, czy też stosowania specjalnych detergentów, co czyni je niezwykle wygodnym rozwiązaniem. W przypadku okien dachowych Dakea wiele modeli wzbogaconych jest o elementy takie jak nawiewniki, czy też  możliwość pozycjonowania klamki w dwóch pozycjach mikrouchyłu, która zapewnia doskonałą wentylację wnętrza.

Nowoczesne okna dachowe drewniane i ich zastosowanie

Alternatywą dla okien z plastikową ramą są eleganckie i ponadczasowe okna dachowe drewniane. Podobnie jak okna plastikowe znajdują one zastosowanie zarówno w przypadku poddasza o charakterze użytkowym, jak i nieużytkowym. Szlachetny surowiec, jakim jest drewno, sprawia, że wyróżniają się one unikalnym designem, klasą i wyjątkową estetyką. Jednocześnie nowoczesne okna dachowe pod względem trwałości i parametrów technicznych w niczym nie przypominają swoich poprzedników sprzed lat. Okna dachowe drewniane Dakea wykonane są z certyfikowanego (FSC) i starannie wyselekcjonowanego drewna sosny nordyckiej, która ze względu na podwyższoną gęstość i niezwykłą wytrzymałość uważana jest za surowiec najwyższej klasy. Wszystkie elementy drewniane zabezpieczone są specjalną warstwą ochronną oraz pokryte bezbarwnym lakierem. Warto nadmienić, że użyte środki ochronne i lakiery są produktami ekologicznymi, bezpiecznymi dla zdrowia i środowiska. 

Choć drewniane okna dachowe doskonale wpisują się w aranżacje utrzymane w różnych stylach, w związku z czym mają liczne grono zwolenników, warto wziąć pod uwagę kwestie praktyczne. Okna tego typu będą bowiem zachwycać wyglądem, funkcjonalnością i żywotnością przez wiele lat jedynie przy właściwej pielęgnacji. Ta z kolei wymaga więcej zaangażowania niż w przypadku okien dachowych plastikowych. Drewnianą ramę należy czyścić specjalnie przeznaczonymi do tego celu preparatami, a podczas regularnej konserwacji (co 3-5 lat) pamiętać o używaniu specjalnych wosków i lakierów.

O czym pamiętać, wybierając nowoczesne okna dachowe?

W wielu wypadkach decyzja o zamontowaniu okien dachowych drewnianych lub plastikowych wynika z indywidualnych preferencji i potrzeb właścicieli. Ostateczna decyzja powinna uwzględniać takie kwestie jak przeznaczenie danego wnętrza czy rodzaj dachu.

W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności typu kuchnia czy łazienka, zazwyczaj montuje się okna dachowe plastikowe, jako że PCV lepiej radzi sobie z takimi warunkami, co znacznie ułatwia kwestię pielęgnacji. Nie  trzeba jednakże całkowicie wykluczyć w tych rodzajach pomieszczeń okien drewnianych, ponieważ przy zachowaniu odpowiednich warunków użytkowania pomieszczeń (odpowiednia wentylacja, wilgotność i temperatura) istnieje możliwość zainstalowania tego rodzaju okien.
Biorąc z kolei pod uwagę kąt nachylenia dachu, w zakresie od 15° do 90°, mamy dowolny wybór w odniesieniu do rodzaju okna. W sytuacji, gdy kąt nachylenia dachu wynosi od 5° do 15°, nasz wybór zostanie ograniczony do modeli wykonanych z PCV, takich jak Dakea Azure Fixed lub Azure Electric, przeznaczonych do dachów płaskich. Osoby, dla których ważna jest ochrona środowiska naturalnego, chętniej sięgną zaś po okna dachowe drewniane, które w wyższym stopniu niż plastikowe są produktem ekologicznym i biodegradowalnym.

Które okna dachowe, plastikowe czy drewniane, sprawdzą się więc lepiej na poddaszu? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Pod uwagę warto wziąć wyżej wymienione kwestie, a w razie wątpliwości lub dodatkowych pytań skonsultować się z producentem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *