Standardowe okucia, czyli tak zwane okucia obwiedniowe, które montowane są na całym obwodzie okna, nie zapewniają wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Odpowiadają głównie za szczelność skrzydła okiennego. Nie powinniśmy wobec tego traktować ich jako sposób na zabezpieczenie przed włamaniem. Do okien antywłamaniowych stosuje się zupełnie inne okucia.
Podobnie jak drzwi antywłamaniowe, także okna antywłamaniowe projektowane i produkowane są z naciskiem na bezpieczeństwo. Mają specjalną konstrukcję, która powoduje, że są one bardziej odporne na próby wyważenia, a ich szyby są trudniejsze do zbicia. Najważniejszym elementem w oknach antywłamaniowych są ich okucia. Jako że nie mamy możliwości ich oceny przy przeglądaniu okien, warto zapytać sprzedającego o to, jakie okucie stosuje się w konkretnych modelach.
Przede wszystkim warto wybierać te okna antywłamaniowe, które mają okucia znanych firm. Warto przy tym wskazać, że okno samo w sobie może pochodzić od różnych producentów, ale już okucia produkowane są tylko przez kilka firm. Podczas gdy do okien standardowych stosuje się rygle rolkowe, do tych antywłamaniowych wybiera się rygle grzybkowe oraz zaczepy antywyważeniowe. W niektórych modelach okien stosuje się też rygle hakowe wykonane ze stali nierdzewnej wraz z przeciwbieżnymi zamknięciami środkowymi. Takie rolki są montowane po obu stronach zaczepów i jeżeli dochodzi do podważenia jednej, druga jest zakotwiczona.
Rygle w oknach antywłamaniowych rozmieszczane są w odpowiednich punktach – narożnikach okien. Jednak okna antywłamaniowe wyższej klasy posiadają rygle także na całym obwodzie okna.
Jeśli chcemy mieć pewność, że okna będą bezpieczne, sprawdźmy, jaka jest ich klasa odporności na wyważenie.