Jak odmienić wnętrze za pomocą oświetlenia

Jak odmienić wnętrze za pomocą oświetlenia

Obecnie na rynku znaleźć możemy różnego rodzaju lampy. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać lampę sufitową, naścienną, podłogową czy stołową. Dodatkowo oferta jest tak szeroka, że dobrać możemy również odpowiedni rozmiar, styl oraz kolor.

Zdecydować się możemy na oświetlenie klasyczne, które będzie zachwycać domowników i gości dekoracyjnymi abażurami. Coraz częściej jednak stosuje się oświetlenie nowoczesne, które posiada ciekawe, ale proste wzornictwo. Dzięki wyborze odpowiedniej lampy możemy zmienić aranżację całego wnętrza. To właśnie dzięki nim nasz salon może stać się jasny, przytulny oraz nastrojowy.

Jednak kolor oraz styl lampy do salonu to nie wszystko, ponieważ ważne jest również rozmieszczenie oświetlenia w salonie. Warto liczyć się również z jego natężeniem i barwą światła. Jeżeli odpowiednio dobierzemy źródła światła to możemy zmienić całkowicie klimat wnętrza. Dodatkowo możemy je również optycznie powiększyć i sprawić, że pomieszczenie to będzie odbierane trochę luksusowo. Jak więc wyciągnąć z aranżacji to co najlepsze? Tego dowiesz się w tym artykule!

Oświetlenie wieloźródłowe

Funkcjonalną aranżację można uzyskać poprzez zastosowanie oświetlenia wieloźródłowego. Często wiele osób ogranicza się do jednej lampy sufitowej, przez co ich przestrzeń wydaje się płaska oraz jednowymiarowa. Jeśli chcesz uzyskać w swoim salonie głębię to warto zastosować lampy podłogowe, sufitowe oraz ścienne. Kilka źródeł światła może skutecznie eksponować zalety aranżacji i zbudować odpowiedni nastrój w pomieszczeniu na jaki mamy ochotę. Ponadto światło może również maskować niedoskonałości wnętrz. Jeśli doświetlisz górną część pomieszczenia sprawisz, że optycznie je powiększysz. Jeśli jednak skierujesz światło na dół, to je zaciemnisz i obniżysz. Warto więc wybrać sposób oświetlenia salonu do swoich potrzeb.

Reflektory halogenowe

Oprócz standardowych lamp sufitowych czy listew LED możemy na rynku znaleźć halogeny w formie reflektorów. Dlaczego są one tak ciekawym wyborem? Dzięki temu, że są one ruchome mogą doświetlić każdy kąt naszego pomieszczenia. Można je zamontować na specjalnej szynie lub po prostu punktowo. Jeśli więc posiadasz ceglaną ścianę, możesz bez problemu ją wyeksponować dzięki reflektorom. Dodatkowo sprawdzają się one, kiedy chcesz podświetlić ulubione obrazy czy inne architektoniczne elementy wnętrza.

Wybór kinkietów

Kinkiety są bardzo ciekawym źródłem światła. Potrafią one sprawić, że wasze wnętrze będzie charakteryzować się miękkim oraz przyjaznym światłem. Wprowadzają one kameralną oraz intymną atmosferę do salonu, czego tak efektywnie nie robią inne lampy. Najczęściej kinkiety są ubrane w stylowe abażury. Dodatkowo potrafią one również optycznie powiększyć pomieszczenie. W jaki sposób? Wystarczy dobrać mleczną żarówkę o jasnej i chłodnej barwie. Jeśli jednak chcemy bardziej skupić się na ciepłych barwach możemy wybrać lampy ścienne na lustrzanych taflach. Dzięki temu światło będzie odbijać się w zwierciadle co spotęguje wrażenie przestronności.

Alternatywne źródła światła

Planując oświetlenie w salonie pamiętajmy również o tym, że nie tylko stałe źródła światła mogą nam w tym pomóc. Warto skorzystać z świec w smukłych kandelabrach, lampionów czy latarenek. Ciekawe również wydają się sznurki z małymi żaróweczkami. Takie alternatywne źródła światła sprawią, że klimat waszego wnętrza będzie niepowtarzalny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *