Jak ułożyć parkiet?

Jak ułożyć parkiet?

Choć montaż paneli podłogowych jest łatwy, to rozwiązanie ma wiele wad. Warto więc przemyśleć zakup parkietu z litego drewna – tym bardziej, że jego samodzielny montaż również jest możliwy.

Panele są wprawdzie tanie, a ich montaż banalnie łatwy, ale ich przewaga nad innymi typami podłóg właściwie ogranicza się tylko do tego. Jeśli któryś z nich zostanie uszkodzony, jedynym rozwiązaniem będzie wymiana – a ta może być szczególnie kłopotliwa w przypadku paneli wycofanych już z rynku. Tymczasem parkiet dębowy lub wykonane z litego drewna deski podłogowe nie tylko można poddać renowacji, ale też są znacznie bardziej wytrzymałe od paneli i wyglądają znacznie lepiej. Warto więc dowiedzieć się, jak samodzielnie zamontować drewniany parkiet.

klejenie-parkietu-debowego-parkiet-pl

Przygotuj podłoże

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie parametrów podłoża – jego poziomu i wilgotności oraz temperatury otoczenia. Podłoże można nazwać równym, jeśli różnice poziomów w różnych miejscach nie przekraczają 2 mm, zaś wilgotność (mierzona specjalnym przyrządem) nie może być większa niż 1,8%CM dla warstwy cementu i 0,3%CM dla gipsu. Z układaniem parkietu warto też wstrzymać się, jeśli temperatura w pomieszczenia jest niższa niż 17 stopni Celsjusza lub wyższa niż 23 stopnie. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy nałożyć na podłoże preparat gruntujący, który ułatwi wiązanie kleju.

parquet recliner at work

Jaki klej?

Nie zapominajmy, że przy pracy podłogi powstają naprężenia, które mogą osłabić działanie kleju. Dlatego nie powinniśmy stosować klejów sztywnych, zamiast nich wybierając produkty o większej elastyczności. Po ułożeniu podłogi dobrze też pamiętać, że parkiet nie od razu będzie wystarczająco wytrzymały. Przed podjęciem kolejnych kroków warto więc odczekać około 14 dni od ułożenia klepek.

Wood flooring

Co potem?

Dopiero po upływie tego czasu możemy przystąpić do prac wykończeniowych. W pierwszej kolejności deski należy wyszlifować, wypełniając ewentualne ubytki masą szpachlową. Szczeliny dylatacyjne maskujemy wykorzystując listwy przypodłogowe lub nieco wyższe i masywniejsze cokoły. Gdy podłoga jest już gotowa, musimy tylko ją wykończyć przez lakierowanie lub olejowanie. Zarówno lakiery, jak i oleje dostępne są w wersjach bezbarwnych i kolorowych, dzięki czemu będziemy mogli podkreślić rysunek drewna lub sprawić, że będzie nieco mniej widoczny.

deski-parkiety-listwy-podlogowe-3-parkiet-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *