Jak legalnie pozbyć się wielkogabarytowych odpadów?

Jak legalnie pozbyć się wielkogabarytowych odpadów?

Właśnie przeprowadziłeś generalny remont mieszkania i zastanawiasz się, co zrobić ze starymi meblami lub innymi odpadami, których nie można wyrzucić do zwykłego śmietnika? Nie chcesz zapłacić mandatu? Sprawdź, w jaki sposób można legalnie pozbyć się odpadów wielkogabarytowych i kiedy warto wybrać kontenerowy wywóz śmieci?

Śmieci wielkogabarytowe – co zalicza się do tej grupy?

Za odpady wielkogabarytowe uznajemy rzeczy, które z powodu niestandardowych rozmiarów nie mieszczą się w tradycyjnym kontenerze. Najczęściej zaliczamy do nich meble oraz elementy wyposażenia wnętrz, np. kanapy, tapczany, materace, krzesła, stoły, a także zabawki i liczne przedmioty codziennego użytku o dużych gabarytach.

Warto też zaznaczyć, że do grupy odpadów wielkogabarytowych często nie zaliczają się śmieci powstające w czasie remontów i prac budowlanych, np. pozostałości po stolarce okiennej lub drzwiowej, umywalki, wanny, kafelki, spłuczki i muszle toaletowe czy części samochodowe.

Należy podkreślić, że na terenie naszego kraju funkcjonuje wiele definicji odpadów wielkogabarytowych – ustalanych przez lokalne zakłady gospodarki komunalnej. Chcesz pozbyć się z domu starej wersalki lub komody? Istnieje kilka sposobów na uporanie się z problemem – np. kontenerowy wywóz śmieci lub skorzystanie z usług punktów selektywnej zbiórki.

Wywóz śmieci wielkogabarytowych – PSZOK

Pierwszym sposobem na pozbycie się odpadów wielkogabarytowych jest oddanie ich do jednego z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (w skrócie PSZOK), które zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, odbierają od mieszkańców nie tylko odpady wielkogabarytowe, ale także zużyte akumulatory i baterie, sprzęt elektroniczny, makulaturę, odpady zielone i wiele innych rodzajów śmieci. Uwaga – zdarza się, że punkty przyjmują bezpłatnie tylko określoną ilość odpadów, a za przewiezienie większej naliczana jest dodatkowa opłata. Warto więc wcześniej przeczytać regulamin lokalnego punktu i skonfrontować go z ilością odpadów, których chcemy się pozbyć.

Kontenerowy wywóz śmieci – dlaczego warto z niego skorzystać?

Wywóz śmieci wielkogabarytowych na własną rękę może być dość uciążliwy, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy odpowiednio dużym pojazdem, który przewiezie odpady do punktu zbiórki. Nie masz możliwości, żeby samodzielnie wywieźć śmieci wielkogabarytowe do lokalnego PSZOK? W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy firm, które wynajmują klientom kontenery na odpady. Fachowcy wypożyczają na określony czas pojemniki, a następnie zabierają je i zajmują się demontażem oraz utylizacją odpadów wielkogabarytowych zgodnie z aktualnymi przepisami. Kontenerowy wywóz śmieci to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się odpadów w sposób legalny i jednocześnie oszczędzić czas i energii na ich samodzielne wywożenie do punktu selektywnej zbiórki.

Zobacz więcej na stronie firmy Max-Gruz, zajmującej się usługami z zakresu wywozu odpadów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *