Wiosenny remont – jak się przygotować?

Wiosenny remont – jak się przygotować?

Początek wiosny to wprost idealny czas na rozpoczęcie wszelkiego rodzaju remontów, tak tych mniejszych, jak i tych bardziej okazałych. 

W przypadku budynków najczęściej wiążą się one z kompleksowymi pracami mającymi na celu oczywiście poprawienie jakości użytkowania, podniesienia energooszczędności, jak również wyeliminowania wrażliwych punktów i usunięcia wszelkiego rodzaju usterek. Żeby całość prac przebiegała sprawnie, a finał okazał się sukcesem warto wcześniej dobrze rozplanować wszystkie działania, określając ich zakres, a także przeznaczając dość dokładnie budżet.

Co warto wykonać?

W przypadku domów mieszkalnych jednym z największych, ale też najbardziej opłacalnych remontów jest odświeżenie elewacji. Pod słowem „odświeżenie” nie kryje się jednak zwykłe malowanie, ale oczywiście termoizolacja, która wpływa znacząco na komfort eksploatacji, zmniejszając zużycie energii. Co prawa, z nie każdego domu można wyczarować prawdziwy budynek energooszczędny, ale można znacznie zbliżyć się do ideału.

Przygotowania do wiosennego remontu

Ciepło i kolorowo

Docieplenie budynku staje się więc prawdziwą inwestycją niosącą ze sobą policzalne korzyści, jednak żeby faktycznie tak było, należy skupić się dosłownie na każdym aspekcie. Ważny jest zarówno materiał jak i samo wykonanie. Najpopularniejszym materiałem jest styropian. Kosztuje niewiele, jest bezpieczny i doskonale izoluje. Jego osadzenie odbywa się przy pomocy kołków, chociaż niektóre systemy pozwalają na ominięcie tego rozwiązania i położenie materiału wyłącznie na kleju. Warto zainwestować w produkty jednego producenta, które są projektowane niejako dla siebie nawzajem, a tym samym idealnie ze sobą współpracują, zapewniając najlepsze parametry. Przy ich wyborze koniecznie trzeba kierować się rekomendacjami ITB, a dopiero drugim kryterium powinna być cena. Wykonanie powierzamy wyłącznie fachowcom z najwyższej półki, omijając szerokim łukiem tych „ szybkich i tanich”. Sam kolor elewacji jest kwestią gustu, ale także i zapisów prawnych – w niektórych regionach ściśle określa się dopuszczalne kolory tynków zewnętrznych.

Dom nadający się do wiosennego remontu

Nie kapie na głowę

Kolejną rzeczą wartą wiosennej uwagi jest oczywiście dach. Ten obligatoryjnie po każdej zimie powinien zostać odpowiednio sprawdzony pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Podczas wizji nie można zapominać o orynnowaniu. W zależności od tego, w jakim stanie jest poszycie tak planujemy remont. Tym samym, można zlecić reperację zniszczonych elementów, ale przy większej skali lepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie remontu kompleksowego. Należy pamiętać, że jeśli planuje się tego typu prace konieczne jest zaopiniowanie przez rzeczoznawcę stanu technicznego więźby dachowej. Podczas kompleksowego remontu opłaca się zainwestować w ocieplenie poddasza. Najtrafniejszym materiałem zapewniającym długowieczność jest oczywiście dachówka.

Malowanie domu na wiosnę

Co we wnętrzu gra

Remonty to modernizacja, a więc polepszenie jakości wnętrz. Co prawda wiele osób stara się wykonywać je we własnym zakresie, ale jeśli nie mamy pojęcia jak to zrobić koniecznie zlećmy te prace specjalistom. Nawet zwykłe na pozór malowanie może okazać się prawdziwą katastrofą. Planujmy:

  • rozmiar prac,
  • budżet,
  • materiały,
  • realny czas wykonania.

Swoje zapytania ofertowe wyślijmy do kilku firm i umówmy się z wybranymi na wizję. Pamiętajmy jednak, że ci najtańsi najczęściej będą nas kosztowali o wiele więcej nerwów i poprawek, a więc i więcej pieniędzy niż to wcześniej założono. Podpisujmy umowy wraz ze specyfikacjami i sięgajmy wyłącznie po najwyższej jakości materiały.

Modernizując dom lub mieszkanie kładźmy nacisk na oszczędność liczona na lata, a więc sięgajmy po rozwiązania z grupy energooszczędnych.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (2 głosów, średnia: 4,50 na maksymalnie 5)
Loading...

2 thoughts on “Wiosenny remont – jak się przygotować?

  1. Niby to takie logiczne, że to opłacalna inwestycja, ale człowiek ją zawsze odkłada na później, bo to i tamto, ale w tym roku decyzja zapadła! Materiał mamy (cały system termoorganiki), ekipa też zaklepana! Jeszcze tylko się zastanawiamy nad oknami, wybieramy między oknoplastem a drutexem… ktoś, coś?:)

  2. Ci, którzy dogadali się już z dobrymi ekipami mają szczęście… bo teraz może być problem ze znalezieniem kogoś wartościowego…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *