Jak się chronić przed pożarem?

Jak się chronić przed pożarem?

Pożary są jednym z bardziej powszechnych zagrożeń dla życia i mienia ludzkiego. Jedną z podstaw ochrony przeciwpożarowej w budynkach jest zastosowanie odpowiednich technik i materiałów do ochrony aktywnej i biernej. Zabezpieczenia obejmują zarówno konstrukcję budynków, zastosowane materiały jak i aktywne systemy ostrzegawcze i gaśnicze.

Ochrona bierna budynków

Powinna być ona podstawą działań związanych z zabezpieczeniem obiektów przed zagrożeniem pożarowym. W jej skład wchodzą te elementy, którymi nie można sterować w czasie zaistnienia pożaru. W tym celu, już w czasie projektowania lub budowy obiektu należy zwrócić uwagę na takie elementy jak: konstrukcja i układ funkcjonalny budynku lub lokalu, wystrój wnętrz, łączność, systemy zaopatrzenia w wodę, energię elektryczną, wentylację oraz, szczególnie w przypadku obiektów publicznych lub zakładów pracy, wyposażając je w instalacje i urządzenia przeznaczone wyłącznie do tego celu jak: sygnalizacja pożarowa, znaki informacyjne i bezpieczeństwa.

Podstawą ochrony przeciwpożarowej jest zabezpieczenie konstrukcji budynków. W przypadku konstrukcji drewnianych lub opartych na materiałach drewnopochodnych najważniejsza jest impregnacja wszystkich takich elementów. Do impregnacji należy zastosować preparaty, którymi pokrywa się zabezpieczane powierzchnie. Konstrukcje drewniane można zabezpieczyć przez ich zabudowę płytami gipsowymi, silikatowymi lub płytami z wełny mineralnej. Kolejną metodą ochrony, stosowaną do zabezpieczania elementów konstrukcyjnych wewnątrz i na zewnątrz obiektów budowlanych jest użycie ognioochronnych zapraw tynkarskich, które sprawdzają się doskonale do ochrony konstrukcji stalowych i drewnianych, przegród żelbetowych lub okładzin ściennych.

Bezpieczne przejścia

Jednak zabezpieczenie konstrukcji i ścian budynków niewiele da, jeśli pożar będzie mógł się przenieść do innych pomieszczeń przez otwory w ścianach i sufitach. Niebezpieczeństwo związane z taką formą przenoszenia ognia jest duże ponieważ instalacje telekomunikacyjne i elektryczne są coraz częściej instalowane w naściennych rynnach i kanałach. Izolacje przewodów wykonane są z tworzyw sztucznych, które w czasie pożaru palą się intensywnie, produkując duże ilości toksycznego dymu. Przy okazji stanowią one dogodne korytarze do przenoszenia się ognia pomiędzy pomieszczeniami. Innym zagrożeniem są drzwi i okna wykonane z materiałów takich jak plastik lub niewłaściwie zabezpieczone drewno. W czasie pożaru spalają się one produkując toksyczny dym, ponadto po spaleniu uwalniają one przepływ powietrza przez co zwiększa się intensywność spalania materiałów wewnątrz takich pomieszczeń. Ochronę przez takimi sytuacjami zapewniają wszelkiego rodzaju przegrody przeciwpożarowe, które służą zarówno do zabezpieczania otworów drzwiowych i okiennych jak i kanałów, którymi poprowadzone są wiązki kabli instalacji elektrycznej lub telekomunikacyjne.

Przegroda przeciw płomieniom

Tarczą od ognia, który może pojawić się w pomieszczeniach mogą być specjalne drzwi przeciwpożarowe. Ich konstrukcja opiera się na wykorzystaniu elementów konstrukcyjnych zapewniających jednoczesną ochronę termiczną jak i osłonę przed ogniem i dymem. Osłona przed ogniem tzw. izolacyjność ogniowa ma na celu uniemożliwienie przeniesienie się pożaru, zapalenia się palnych materiałów po stronie chronionej oraz stworzenie możliwości bezpiecznej ewakuacji. Drzwi takie wykonane są najczęściej z profili metalowych, np. aluminiowych, malowanych na różne kolory i wypełnionych różnego rodzaju wkładami izolacyjnymi np. gipsowymi lub na bazie szkła wodnego. Szklenie takich drzwi wykonuje się ze specjalnego szkła ognioodpornego, które może być osadzone pojedynczo lub w formie szyb zespolonych, które doskonale sprawdzają się jako drzwi zewnętrzne, zapewniając dodatkową izolację termiczną. Ponadto, do wypełnienia stosuje się także nieprzezroczyste panele, spełniające szereg wymagań wiązanych w ochroną przeciwpożarową. Przykładem takich rozwiązań są drzwi przeciwpożarowe SAPA oferowane przez firmę DVG, które oprócz atrakcyjnego wyglądu mają szereg innowacyjnych rozwiązań technicznych, umożliwiających skonstruowanie bezpiecznych zapór przeciw ogniowych, np. w formie ścianek zabezpieczających klatki schodowe lub części budynków.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *