Jak zamontować klimatyzator typu split?

Jak zamontować klimatyzator typu split?

Klimatyzacja to przede wszystkim odpowiedni komfort termiczny, którego uzyskanie pozwala nam na bardziej efektywną pracę. Pozwala też na relaks i lepszy sen co bezpośrednio wiąże się z naszą wydajnością w wykonywaniu codziennych czynności. Takie rozwiązanie pozwoli skutecznie ochłodzić pomieszczenie w upalne, letnie dni. Na rynku istnieje kilka rozwiązań, my jednak skupimy się na urządzeniach typu split. Jak zabrać się za montaż i czy w ogóle jest to możliwe?

Często zadawanym pytaniem jest to, czy taką instalację można zamontować bez żadnych uprawnień? Biorąc pod uwagę wszelkie przepisy warto powierzyć tą sprawę odpowiednim specjalistom. Trzeba również pamiętać, że tylko wykwalifikowani specjaliści mogą napełnić klimatyzator czynnikiem i wykonać próbę szczelności układu.

Montaż jednostki wewnętrznej

Klimatyzator typu split składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Na zewnątrz znajduje się skraplacz, a w środku pomieszczenia parownik. Wszystko połączone jest ze sobą kablami instalacyjnymi jak i przewodem freonowym. Na samym początku warto zaopatrzyć się we wszelkie potrzebne narzędzia – w tym miarki, poziomicy i ołówka. W instrukcji znajdziemy wszelkie wymagane odstępy i wymiary. Na samym początku należy wywiercić otwór o średnicy 5-6 cm, przez który przeprowadzimy kable i rury. Gdy już tego dokonamy następnym krokiem jest montaż wspornika poziomo do konstrukcji ściany nośnej. Możemy użyć do tego wkrętów szybkiego montażu. Następnie mocujemy przewody i rurkę freonową z urządzeniem wewnętrznym. Jest to bardzo ważny etap, gdyż od niego zależy skuteczne i bezpieczne działanie klimatyzatora. Następnie przekładamy przewody przez wcześniej wywierconą dziurę i przechodzimy do montażu jednostki zewnętrznej.

Montaż jednostki zewnętrznej

Jednostkę tą można zamontować poza budynkiem, na elewacji, dachu czy balkonie. Do urządzenia przykręcamy nóżki i stawiamy je na solidnym i płaskim podłożu. Trzeba tu oczywiście zachować proponowane przez producenta odległości od przeszkód. Klimatyzator powinien znajdować się w suchym, zacienionym miejscu. Warto wziąć pod uwagę hałas jaki generuje jednostka zewnętrzna. Z tego względu powinna się ona znajdować jak najdalej od okien. Ważnym jest odpowiednie podłączenie odpływu skroplin. Przyłącze instalowane jest pod spotem jednostki zewnętrznej. Następnym krokiem jest podłączenie przewodów freonowych. W zależności od sytuacji doginamy je,  i skracamy. Usuwamy zadziory z rur, nakładamy nakrętki i kielichujemy. Ważnym jest, aby usunąć wilgoć i zbędne powietrze z rur freonowych. Pomoże nam w tym odpowiedni ekspert. Możemy jednak tego dokonać za pomocą wakuometru i pompy próżniowej.

Następnie możemy zabrać się za kwestie wizualne i wykończeniowe. Ostatnim krokiem jest uruchomienie próbne, dokładnie opisane w instrukcji. Oczywiście warto tutaj pamiętać też, aby cały układ utrzymać w czystości i systematycznie go serwisować. Od tego zależy wydajność i bezpieczeństwo pracy instalacji chłodniczej.

Montaż klimatyzacji w domu w Poznaniu warto także zlecić profesjonalistom https://klima-poznan.pl/montaz-klimatyzacji/

One thought on “Jak zamontować klimatyzator typu split?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *