Wanny akrylowe i stalowe – porównanie

Wanny akrylowe i stalowe – porównanie

Ceny wanien akrylowych i stalowych utrzymują się na zbliżonym poziomie, dlatego koszt zakupu trudno uznać za podstawowe kryterium ich wyboru. Jakie inne czynniki wpływają na funkcjonalność wanien i mogą decydować o przewadze wanien stalowych nad akrylowymi lub odwrotnie?
Kształt wanny

Wanna zajmuje określoną przestrzeń w łazience. Zagospodarowanie przestrzeni jest więc jednym z podstawowych czynników decydujących o wyborze konkretnego modelu. Mając to na uwadze, wanny akrylowe należy uznać za bardziej uniwersalne – akryl jest materiałem bardzo plastycznym, łatwo go ukształtować i nadać bardzo zróżnicowane, fantazyjne formy.

ciekawa wanna

Stal również poddaje się kształtowaniu, jednak nie jest tak plastyczna, jak akryl. Wanny stalowe dostępne w sprzedaży mają najczęściej kształt prostokątny lub zbliżony do prostokąta.

Jeśli szukasz wanny narożnej, owalnej, okrągłej albo specjalnie wyprofilowanej (z podgłówkiem lub siedziskiem) skup się na wannach akrylowych.

Montaż wanny

Stal jest materiałem sztywnym i trwałym, natomiast akryl charakteryzuje pewna elastyczność. Kupując wannę akrylową (średniej jakości) musisz liczyć się z wystąpieniem pewnych utrudnień w montażu – prawie na pewno konieczne będzie zapewnienie jej stabilizacji poprzez użycie specjalnego stelaża i przytwierdzenie przynajmniej jednego rantu wanny do ściany.

Wanny stalowe nie stwarzają takich problemów – mogą okazać się łatwiejsze i tańsze w montażu.

wanna z oknem

Obudowa

Obydwa rodzaje wanien możesz obudować. Obudowa zwiększa ich estetykę, wycisza i spełnia funkcje termoizolacyjne. Dwie ostatnie właściwości ważne są szczególnie w odniesieniu do wanien stalowych, które nie utrzymują temperatury wody tak dobrze, jak wanny akrylowe, a w trakcie napełniania wodą są bardzo głośne.

Komfort termiczny

W bezpośrednim kontakcie akryl jest materiałem znacznie cieplejszym w dotyku od stali. Jeśli lubisz wchodzić do wanny w trakcie napełniania jej wodą lub tuż po napełnieniu – wybierz wannę akrylową, bo zetknięcie z nienagrzaną stalą, może okazać się nieprzyjemne.

Akryl ma tak dobre właściwości izolacyjne, że jest w stanie dłużej niż stal utrzymać temperaturę kąpieli.

Jeśli jednak zdecydujesz się na obudowanie wanny stalowej materiałami termoizolacyjnymi – zyskasz podobne warunki termiczne, z jednym małym wyjątkiem opisanym powyżej – jest nim moment zanurzenia się w wannie, jeśli nastąpi zbyt szybko, może być lekko nieprzyjemny.

czarnobiała łazienka

Trwałość i podatność na uszkodzenia

Wanny akrylowe z najwyższej półki cenowej są bardzo trwałe, nie przebarwiają się, charakteryzuje je odporność na wysoką temperaturę i ścieranie, jednak takie wanny są bardzo drogie.

Jeśli porównamy przeciętne wanny akrylowe i stalowe, okaże się, że pod względem trwałości i podatności na uszkodzenia stal, o ile pokryto ją dobrą jakościowo emalią, jest niezastąpiona.

Bateria łazienkowa

Powierzchnia wanien stalowych nie ulega dezintegracji (topieniu, spalaniu) pod wpływem wysokich temperatur – jeśli lubisz kąpiele przy świecach, korzystaj z takiej właśnie wanny. Emalie pokrywające wanny są też mniej podatne na zarysowania niż akryl i chociaż należy je czyścić ostrożnie, unikając środków o właściwościach ściernych, są łatwiejsze do utrzymania w czystości, a ich powłoki są znacznie trwalsze.

Z drugiej strony jednak, emalie pokrywające wanny stalowe, mogą odpryskiwać przy uderzeniu. W przypadku wanien akrylowych problem ten nie występuje.

Ładna wanna

Jakość wanny

Jeśli właśnie stoisz przed koniecznością wyboru wanny do swojej łazienki, zwróć przede wszystkim uwagę jej trwałość. Jeśli zależy ci na tym, by cieszyć się nią przez długie lata, wybierz produkt o możliwie najdłuższym okresie gwarancji – to najlepszy wyznacznik jakości.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (3 głosów, średnia: 4,67 na maksymalnie 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *