Małe pomieszczenie – jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Małe pomieszczenie – jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Marzymy o przestronnych, dużych salonach, w których zawsze byłoby dość miejsca na wszystkie potrzebne rzeczy i które zapewniałyby najwyższy standard, tymczasem najczęściej mamy do czynienia z małymi pomieszczeniami, których aranżacja staje się nie lada wyzwaniem.

Kompaktowe pomieszczenia także mogą być komfortowymi, wymagają jednak zastosowania się do kilku ważnych zasad, dzięki którym będą praktycznymi, funkcjonalnymi i niebywale urokliwymi przestrzeniami. Najlepsi projektanci wnętrz podkreślają, że na każdej przestrzeni można zrobić pałac, stający się miłą przystanią dla mieszkańców.

Aranżacja małego salonu

Właściwe umieszczenie mebli w małym salonie.

W roli głównej – światło

Patrząc na niewielkich rozmiarów pomieszczenia, chciałoby się powiedzieć „ więcej światła”. Istotnie, to ono odgrywa kluczową rolę, kreującą całość i wydobywającą z niej niebanalne piękno. Przestronne, wieloformatowe okna to idealne rozwiązanie, które nie tylko doświetli całość, ale wpuści do wnętrza znaczą ilość ciepła i barwnych, słonecznych refleksów, które poddadzą się naszej modelacji. Wnęka okienna nie może być przysłonięta ciężkimi kotarami, konieczne jest wybranie lekkich i jasnych tiuli. Pastelowe barwy stworzą jednocześnie odpowiedni nastrój, dostosowując się do osobowości mieszkańców i wprowadzając właściwy styl.

Aranżacja małej sypialni

Urządzenie małej sypialnia z łóżkiem w centrum.

Lekkość lustra, przejrzystość szkła

Aranżacja światłem wymaga sięgnięcia po nowoczesne techniki oświetleniowe, a zwłaszcza popularne punktowe ledy. W małych pokojach sprawdzą się regulowane punkty oświetlenia, z kolei wybierając lampy, należy sięgać po te o smukłych kształtach lub lustrzanych elementach, pozwalających na dodatkowe rozproszenie światła. Wspaniałym trikiem dającym poczucie przestrzeni jest zastosowanie luster, które umieszczone w odpowiednim miejscu, są w stanie spotęgować wielkość pomieszczenia aż dwukrotnie.

Aranżacja niewielkiego salonu

Mały salon = niewiele mebli

Idąc tym śladem, analogiczne znaczenie mają wszelkiego rodzaju elementy szklane, takie jak blaty stołów, czy fronty do szafek. Dodatkowo szkło nadaje niebywałej lekkości, przejrzystości i świeżości. Idealnie spełnia swoje zadanie w roli drzwi, które nie stanowią już wizualnego odcięcia pomieszczenia i dodatkowo je powiększają.

Modelowy minimalizm

Najwłaściwszym stylem, w którym dobrze wyglądają nieduże powierzchnie jest minimalizm, zakładający prostotę i niewielkie akcenty dekoracyjne, a także modne, nienarzucające się kolory. Te ostatnie odgrywają szalenie duże znaczenie, modelują, wydobywają atuty, stanowią tło. Zestawienie jasnych, pastelowych barw w chłodnych odcieniach będzie budowało dodatkową przestrzeń. Dodatkowo, jeśli oddzieli się sufit wraz z paskiem ściany (ok.7-10 cm) „podniesiemy” całe pomieszczenie.

Aranżacja małej łazienki

Małą łazienkę też trzeba umieć zaaranżować.

Kupując farby, najwłaściwszymi będą te z odcieniem perły, bądź tzw. farby refleksyjne. Należy pamiętać, że tak modne zestawienie dwóch różnych kolorów i w tym przypadku jest możliwe, ale trzeba wystrzegać się mocnych kontrastów, które zamiast powiększać, będą odcinały od siebie poszczególne płaszczyzny. Całkowicie powinno się porzucić pomysły na wzorzyste tapety, ale z powodzeniem można zastosować pionowe, bądź poziome pasy, które w konkretny sposób optycznie podwyższą lub poszerzą wnętrze, a także na krótszym “odcinku” umieścić geometryczną lub panoramiczną fototapetę, stwarzającą wrażenie głębi.

Aranżacja małej kawalerki

Właściwa aranżacja kawalerki jest szczególnie istotna.

Nie bez znaczenia są także meble, które im prostsze, tym lepiej wpisują się w cały koncept. Mając na uwadze wcześniej wspomniany minimalizm, i w tej materii kluczem do sukcesu jest prostota. Jeden kolor szaf, prosta konstrukcja bez uchwytów, za to ze szklistymi, połyskującymi frontami, odbiją odpowiednią ilość światła, a dodatkowo wkomponują się w bryłę pokoju.

Małe, ale idealne

Małe pomieszczenia to wyzwanie, któremu warto stawić czoła, wykorzystując każdy centymetr powierzchni i bawiąc się kolorem oraz światłem. Ten aranżacyjny taniec pozwoli stworzyć dzieło, które z powodzeniem można nazwać królestwem przytulności i komfortu.

Odpowiednia aranżacja pomieszczenia

Właściwe rozmieszczenie mebli na niewielkiej ścianie.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (5 głosów, średnia: 4,00 na maksymalnie 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *