Projektowanie oraz wykonawstwo przemysłowych instalacji elektrycznych

Projektowanie oraz wykonawstwo przemysłowych instalacji elektrycznych

Instalacje domowe tak naprawdę niewiele się różnią od przemysłowych instalacji elektrycznych. Obydwie muszą po prostu dostarczać w sposób ciągły oraz niezawodny energię elektryczną do odbiorników prądu. Przemysłowe instalacje elektryczne różnią się jednak tym, że stosuje się w nich o wiele bardziej wymagające oraz energochłonne odbiorniki. Bez wątpienia ma to więc wpływ na całą budowę instalacji. Musi ona przecież wytrzymywać większe obciążenia. W tym artykule poznasz kilka najważniejszych zasad związanych z projektowaniem, wykonywaniem oraz eksploatowaniem przemysłowych instalacji elektrycznych.

Rodzaj instalacji elektrycznej

Jeżeli chodzi o przemysłową instalację elektryczną, to może się ona różnić projektem oraz wykonawstwem w zależności od tego, czy potrzebujemy wysokie, średnie albo niskie napięcie. Trzeba pamiętać o tym, że taką decyzję należy podjąć przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Będzie to miało ogromny wpływ na to, jaki osprzęt elektrycznych zastosujemy. Warto wziąć tutaj pod uwagę to, jakie urządzenia zostaną podłączone do naszej przyszłej instalacji elektrycznej, jakie będą one wymagać zabezpieczenia i jakie będzie maksymalne zapotrzebowanie na energię. Są to kluczowe czynniki, które trzeba brać pod uwagę, ponieważ przerabianie istniejącej już instalacji może być po prostu droższe, niż wykonanie jej w odpowiedni sposób na etapie budowy czy modernizacji zakładu przemysłowego. Więcej o instalacjach przemysłowych znajdziesz na http://powersolutions.com.pl/instalacje-elektryczne-sn-nn/

Bezpieczeństwo, a instalacje elektryczne

Oczywiście priorytetowym celem projektanta, jak i wykonawcy przemysłowej instalacji elektrycznej musi być bezpieczeństwo podłączonych do niej urządzeń oraz ludzi, którzy będą korzystać z nich korzystać. W takim przypadku na etapie projektu trzeba pamiętać między innymi o wielkości zakładu, specyfice produkcji, rodzaju wytwarzanych produktów i charakterze linii produkcyjnej. Dzięki tym informacjom będziemy mogli bez problemu zaplanować budowę przemysłowej instalacji elektrycznej w taki sposób, żeby nie stwarzała ona żadnego zagrożenia.

Warto również uwzględnić rodzaj konstrukcji budynku zakładowego, aby nasza instalacja spełniała przepisy przeciwpożarowe. Bardzo ważne są też czynniki środowiskowe, które występują w zakładzie przemysłowym. Wtedy trzeba określić, czy w budynku panuje wysoka wilgotność, zapylenie, duże wibracje, czy są stosowane materiały łatwopalne, wybuchowe, żrące albo toksyczne. Wszystkie te rzeczy będą miały wpływ na ostateczny projekt naszej instalacji.

Bezawaryjna instalacja elektryczna

Wpływ na niezawodność instalacji elektrycznej będzie miała oczywiście jakość zastosowanego osprzętu oraz precyzja wykonania całego projektu. Trzeba pamiętać o tym, żeby ustalić czy energia elektryczna, która zasilać będzie naszą instalację, spełnia wszystkie wymagania jakościowe pod względem stabilności napięcia oraz pewności zasilania. Warto również sprawdzić, czy występują skoki napięcia. Może mieć to istotny wpływ na poważne awarie urządzeń podłączonych do naszej instalacji.

Najważniejszą radą dla wszystkich prowadzących zakład przemysłowy będzie to, żeby nie oszczędzać na instalacji elektrycznej. Wszystkie materiały, projekt oraz wykonawstwo musza być na jak najwyższym poziomie. W ten sposób zapewnicie sobie stabilną pracę urządzeń przez cały czas. Dzięki temu nie będziecie musieli się martwić o awarie czy wstrzymywanie produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *