Wszystko na temat systemu nawadniania ogrodu

Wszystko na temat systemu nawadniania ogrodu

Zazwyczaj zakładamy ogród, aby mieć gdzie odpoczywać. Często jednak pojawia się problem, jeżeli chodzi o jego podlewanie. Ręczne nawadnianie wszystkich roślin oraz trawnika bywa bardzo kłopotliwe i męczące. Nie każdy z nas ma przecież tyle wolnego czasu, aby podczas letnich upałów prawie codziennie podlewać rośliny. Ciekawym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest automatyczny system nawadniania. Jest to dość kosztowna realizacja, jednak daje naprawdę sporo wygody oraz podczas eksploatacji takiej instalacji oszczędzamy pieniądze.

Taki system może objąć cały ogród lub tylko jego część. Najlepiej jest pomyśleć o takiej instalacji już podczas projektowania terenu wokół naszego domu. Możliwe jest jednak również zainstalowanie jej w zagospodarowanym już terenie. Musimy mieć jednak na uwadze to, że konieczną być może będzie ingerencja w istniejące rośliny bądź elementy małej architektury. W większych ogrodach taką instalacją powinni zająć się fachowcy. Jeżeli jednak posiadamy mały oraz nieskomplikowany ogród możemy takim zadaniem zająć się sami. Bardzo często w sklepach znajdują się systemu, które przeznaczone są do samodzielnego montażu.

System automatycznego nawadniania

Taka instalacja oczywiście składa się z przewodów, które doprowadzają wodę. Znajdziemy w niej również zraszacze, mikrozraszacze, albo linie kroplujące. Za pracę tych wszystkich urządzeń odpowiada sterownik, który musi zostać odpowiednio zaprogramowany. Dzięki takiemu systemowi nie będziemy już musieli się martwić o ręczne podlewanie całego ogrodu. Niektóre zraszacze mogą być nawet niewidoczne dla człowieka. Mieszą się one pod ziemią i tylko podczas podlewania ogrodu wynurzają się na chwilę, po czym znowu chowają się w ziemi. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie chcemy, aby nasza instalacja rzucała się w oczy (chociaż i tak jest ona często słabo widoczna). Widoczne zraszacze montuje się natomiast na sztywnych rurkach. Ich instalacja jest zalecana szczególnie przy wyższej roślinności.

Wyróżnić możemy również nawadnianie ogrodów w Warszawie za pomocą linii kroplujących. Są to specjalne węże oraz kroplowniki, które dostarczają wodę pod roślinę lub bezpośrednio do jej systemu korzeniowego. Zazwyczaj takie węże układamy na powierzchni ziemi, jednak czasem można je nieznacznie zagłębić w podłożu. Samą głębokość ułożenia takiego węża musimy dostosować do rozrostu korzeni roślin.

Montaż instalacji

Oczywiście można zdecydować się na fachowców, którzy profesjonalnie zamontują całą instalację. Wiele sklepów oferuje również montaż takiego systemu, pod warunkiem, że to właśnie u nich zakupimy wszystkie elementy. Zajmą się oni całym projektem oraz montażem instalacji. Należy się jednak wtedy przygotować na większe koszty realizacji. Z tego powodu wiele osób decyduje się właśnie na samodzielny montaż systemu nawadniającego. Te, które są przeznaczone na małe ogrody są często bardzo proste w montażu i bez problemu samemu można sobie poradzić. Jednak podczas bardziej skomplikowanych projektów, powinniśmy zdecydować się na kogoś, kto się na tym zna.

Wszystkie elementy, które zakupiliśmy rozkładamy na docelowym terenie, a następnie je łączymy. Wszystkie rury umieszczamy w rowkach o głębokości 20-40 centymetrów, a zraszacze w około 10 centymetrów. Przed zakopaniem całej instalacji powinniśmy sprawdzić poprawność działania. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy już ją odpowiednio zakopać.

Koszt instalacji

Na cały koszt naszej instalacji wpływa bardzo wiele czynników. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę wielkość naszego terenu. Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z pomocy fachowców warto również uwzględnić ukształtowanie terenu, rodzaj roślinności, dostęp do źródła wody oraz dostęp do sieci elektrycznej. Wycena kosztów całej inwestycji jest więc bardzo indywidualna i ciężko jest tak naprawdę obliczyć. Tutaj musimy się opierać na wiedzy profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *