Jak określić miejsce przecieku w dachu?

Jak określić miejsce przecieku w dachu?

Nieszczelność dachów jest poważnym problemem, który dotyczyć może zarówno nowszych, jak i starszych budynków. Brak całkowitej szczelności najczęściej prowadzi do problemów z izolacją dachu, zawilgocenia materiałów i w konsekwencji ich uszkodzenia. Właśnie dlatego w przypadku podejrzenia nieszczelności trzeba szybko działać.

Najczęściej do przecieków w fachu dochodzi wtedy, gdy przez dłuższy czas miały miejsce intensywne deszcze lub opady śniegu. W związku z tym dachy, szczególnie te płaskie, na których woda często zalega przez dłuższy czas, są specjalnie uszczelniane z wykorzystaniem obróbek blacharskich, klejów, taśm czy mas dekarskich. Do przeciekania dachu najczęściej dochodzi w sytuacji, gdy pokrycie zostało ułożone nieprawidłowo, tak samo przyczyną mogą być uszkodzone lub źle zamontowane obróbki, uszkodzone folie dachowe, brak właściwego uszczelnienia okien dachowych.

Lokalizacja przecieków w dachu

Najczęściej o tym, że dach jest nieszczelny, dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy zaczyna padać nam na głowę. W wielu przypadkach można jednak określić, że doszło do przecieku, przykładowo wtedy, gdy wokół kratek wentylacyjnych, świetlików dachowych czy kominów pojawia się pleśń i wilgoć. Przecieki często pojawiają się wokół połączeń, lukarn, okien, kominów czy przy różnych załamaniach, ale konkretne znalezienie punktu przecieku może nastręczać sporo trudności.

Wydaje się, że określenie miejsca przecieku jest wyzwaniem, ale nowoczesne szukanie przecieków w dachu jest obecnie uproszczone, ponieważ do dyspozycji mamy zaawansowane technologie. Istnieje kilka różnych typów lokalizacji przecieków w dachach, które dobierane są indywidualnie w zależności od rodzaju dachu i panujących warunków.

Metody lokalizacji przecieków w dachu:

  • metody akustyczne lub elektroakustyczne
  • metoda gazu wskaźnikowego
  • metoda termograficzna – technika podczerwieni
  • metoda dymowa
  • metoda opornościowa

Adresy firm, które zajmują się świadczeniem usług lokalizacji przecieków dostępne są już teraz na w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *