Remont dachu w domu jednorodzinnym

Remont dachu w domu jednorodzinnym

Dach to podstawowa ochrona dla budynku przed wiatrem, deszczem i chłodem. Bez dachu nie ma domu — to oczywiste. Dlatego jest to element budowli, o który naprawdę trzeba dbać.

Jednak nawet pomimo największych wysiłków, często zdarza się tak, że remont dachu jest niezbędny. Przygotowując się do takiego przedsięwzięcia, trzeba wiedzieć, kiedy dach powinien zostać wymieniony, jakich formalności trzeba dopełnić przed wymianą oraz w jaki sposób przebiegają prace. Ten artykuł przybliży najważniejsze zagadnienia związane z wymianą dachu.

Kiedy należy wykonać remont dachu?

Kiedy pojawiają się kłopoty z dachem, w zależności od jego stanu, można wykonać remont lub naprawę. Dach należy poddać naprawie lub wymianie, kiedy pojawiają się:

  • uszkodzenia powodujące przeciekanie dachu,
  • uszkodzenia rynien,
  • ugięcia, pęknięcia drewnianej więźby dachowej — jest to bardzo poważny symptom, który może wiązać się nawet z zawaleniem się dachu.

Nie ma dokładnej recepty na to, co ile trzeba wymieniać dach. Lepiej posiłkować się jego stanem oraz ekonomicznymi aspektami jak docieplenie dachu i stropu. Wymiana dachu znacznie wpływa także na korzystny, zadbany wygląd budynku. Zatem ten aspekt także należy wziąć pod uwagę.

Czy remont dachu należy zgłosić?

Oczywiście, że tak. Wymiana dachu powinna zostać zgłoszona do starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu. W przypadku, kiedy wymianie dachu towarzyszy rozbudowa poddasza wówczas należy uzyskać pozwolenie na budowę. Jeżeli dom, w którym chcemy wymienić dach, jest obciążony kredytem hipotecznym, a wymiana dachu mieści się w zakresie prac, można starać się o zwiększenie kwoty kredytu. Natomiast jeżeli wymiana dachu nie ma związku z wcześniejszymi założeniami kredytu, wówczas należy sfinansować to przedsięwzięcie z własnych środków lub wziąć inny kredyt.

Jak wygląda przebieg prac podczas wymiany dachu?
Przed wymianą dachu należy poznać przebieg prac i odpowiednio się do nich przygotować. Wymiana dachu przebiega w następujących etapach:

  • demontaż dotychczasowego pokrycia dachowego,
  • montaż drewna konstrukcyjnego i więźby dachowej,
  • poszycie i pokrycie dachu dachówką lub blachą,
  • montaż okien dachowych,
  • montaż rynien,
  • ostateczne wykończenie dachu.

Oczywiście realizacja dachu poprzedzona jest stworzeniem odpowiedniego projektu dachu, który będzie dopasowany do projektu budynku mieszkalnego i nie będzie kolidował z jego założeniami konstrukcyjnymi. Ponadto do wymiany dachu należy się odpowiednio przygotować, np. wyprowadzić się z poddasza lub uprzątnąć strych, zabezpieczyć dach i dom na czas remontu. Warto przygotować się do tego wcześniej.

Sprzęt i narzędzia niezbędne podczas wymiany dachu

Narzędzia niezbędne do wymiany dachu to wszelkie sprzęty, które umożliwiają pracę na wysokości. Warto zaopatrzyć się w podnośnik koszowy. Może on znacznie usprawnić pracę oraz zapewnić bezpieczeństwo podczas wykonywanych robót. Co więcej, kiedy dach wykonywany jest z blachy płaskiej, wykorzystanie podnośnika może zapewnić brak uszkodzeń blachy oraz odpowiednie zabezpieczenie dachu na czas prac. Jest to też bardzo dobre ze względu na krótszy czas prac. Zdecydowanie jest to rozwiązanie, które należy rozważyć w przypadku decyzji o zmianie dachu.

Przy tworzeniu artykułu brała udział firma Drosam z Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *