Montaż odkurzacza centralnego

Montaż odkurzacza centralnego

Jaki odkurzacz wybrać – centralny czy może tradycyjny? Ten drugi typ, znany każdemu człowiekowi, nie zawsze stanowi dobre rozwiązanie. Głośno hałasuje, wydmuchuje zasysane powietrze wraz z zanieczyszczeniami, uniemożliwiając tym samym odpowiednie pozbywanie się brudu i kurzu. Dzięki instalacji odkurzacza centralnego możemy uniknąć takich sytuacji. Mimo, iż jest to droższe rozwiązanie, to warto zastanowić się nad taką inwestycją.

Przed instalacją odkurzacza centralnego

Niewątpliwie należy zdać sobie sprawę z tego, iż montaż urządzenia nie jest tak skomplikowany, by nie poradził sobie z nim laik w tej dziedzinie. Na samym początku należy stworzyć plan i zdecydować, gdzie umieścić sam odkurzacz centralny, jak i gniazdka tak, by używanie go było wygodne i praktyczne w każdym pomieszczeniu.

Główną część odkurzacza możesz umieścić gdziekolwiek chcesz – w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub innym wybranych przez Ciebie miejscu. Ważne jest, aby pomieszczenie było suche, pozbawione wilgoci i umiejscowione tak, by dźwięk pracującego silnika nie okazał się zbyt głośny. Istnieje jedno ważne zastrzeżenie dotyczące montażu – główne urządzenie musi znajdować się w najniższej części domu. Ponadto, aby zapewnić odpowiednie chłodzenie jednostki centralnej, należy zachować minimalną odległość od ścian i sufitu. Wynosi ona 30 cm.

Istotną kwestią jest rozmieszczenie punktów ssących. Należy je tak umiejscowić, by móc dotrzeć do każdego pomieszczenia w domu i kompleksowo je odkurzyć. Proponuje się, by gniazda usytuować na korytarzach lub klatkach schodowych. W tych pomieszczeniach jest najmniej mebli i zazwyczaj istnieje możliwość bezpośredniego dostępu z nich do każdego pomieszczenia.

Właściwy montaż odkurzacza centralnego

Rury instalacji ssącej muszą być tak rozmieszczone, by nie kolidowały z innymi rurami lub przewodami. Te biegnące pionowo montuje się zazwyczaj w kanałach instalacyjnych, z kolei te biegnące poziomo można poprowadzić pod wylewką podłogi lub odpowiednio zagospodarowywać przestrzeń w stropach.

Instalację powinno prowadzić się przy użyciu minimalnej liczby załamań. Istnieje jedynie możliwość zastosowania łuku 90 st. lub kolanek 45 st. i 30 st.

Częstym błędem popełnianym podczas instalacji odkurzacza jest niezachowanie odpowiedniego poziomu lub zapominaniu o zainstalowaniu syfonu. W konsekwencji tych pominięć mogą pojawić się spadki grawitacyjne, które utrudniają pracę. Może okazać się, iż w pozostający w rozgałęzieniach brud wysypie się na zewnątrz, gdy otworzymy gniazdka. W przypadku rur skierowanych ku górze, można syfonować także gniazdko.

Następnie należy odpowiednio zamontować płytki montażowe, aby umożliwić prawidłowe zainstalowanie gniazdek ssących. Szufelki automatyczne montuje się w meblach lub ścianach. Z kolei dodatkowe akcesoria – węże i szufelki podblatowe instalujemy do płytki montażowej lub rurociągu wystającego ze ściany.

Podczas montażu nie ma obowiązku instalacji gniazd ssących. Będą one niezbędne dopiero podczas uruchamiania jednostki centralnej. W miejscach, w których chcemy, aby były gniazda, należy przymocować płytki montażowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *