Żwir – jego występowanie i wykorzystanie w domu i ogrodzie

Żwir – jego występowanie i wykorzystanie w domu i ogrodzie

Żwir jest skałą osadową o luźnej postaci, złożoną z różnych skał i minerałów. Wielkość jego ziaren waha się w granicy od 2 do kilku centymetrów. W budownictwie wykorzystuje się kruszywo o wielkości do 63 mm. Jest bardzo popularny w Polsce i występuje na terenie całego kraju, jednak w największej ilości na północy.

Żwir wydobywa się z tak zwanych żwirowni, których działalność jest koncesjonowana. Wydobycie złóż suchych wydobywa się za pomocą koparek podsiębiernych, ładowarek i taśmociągów. Natomiast złoża mokre wydobywane spod wody wydobywa się za pomocą koparek linowych i refulerów.

Żwir jako alternatywa kostki brukowej w ogrodzie

Wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się ścieżki żwirowe w ogrodzie. Są nie tylko ładne i estetyczne, ale też tańsze od popularnej kostki. Wszystko zależy oczywiście od staranności jaką włożymy w stworzenie ścieżki i od naszej pomysłowości. Żwir stwarza bowiem wiele możliwości aranżacyjnych, dlatego warto zainspirować się ciekawymi pomysłami projektantów ogrodów. Ważna jest również jakość kruszywa. Tak jak każde kruszywo budowlane, także żwir jest objęty surowymi, polskimi i europejskimi normami. Spełniający wszystkie wymogi żwir możesz znaleźć tutaj: cemex.pl/kopalnie-kruszyw-cemex-polska.aspx.

Ścieżka ze żwiru na twojej działce

Jeśli decydujesz się na żwirową ścieżkę, w pierwszej kolejności powinieneś dokładnie zaplanować jej przebieg. Pełni ona bowiem przede wszystkim praktyczną rolę. Nie chcemy przecież mieć drugiej ścieżki wydeptanej na trawniku. Następnie usuwamy wierzchnią warstwę ziemi i wykonujemy obrzeża. Najbardziej praktyczne są te z betonu, plastiku i aluminium. Obrzeża są niezbędne w przypadku żwirowej ścieżki, ponieważ kruszywo przemieszcza się podczas użytkowania i ścieżka może stracić estetyczny kształt. W celu zapewnienia odpowiedniej trwałości musimy wykonać trzy warstwy:

  • Pierwsza to warstwa drenująca, czyli tłuczeń lub gruz o minimalnej wysokości 15 cm.
  • Drugą warstwą jest warstwa membranowa, przepuszczająca wodę.
  • Ostatnią warstwą jest warstwa nawierzchniowa, czyli żwir.

Ponieważ jest on kruszywem naturalnym, mamy do wyboru różne kolory żwiru. Możemy więc dopasować kolor ścieżki do własnych upodobań i skomponować go z resztą ogrodu. Należy zwrócić uwagę na wielkość ziaren. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj sprzedawcę o najlepszą wielkość do tego rodzaju podłoża, ponieważ będzie od niej zależał komfort poruszania się po ścieżce. Pięknym uzupełnieniem ścieżki ze żwiru będą kwiaty zasadzone przy obrzeżach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *