Ochrona domu przed upałem

Ochrona domu przed upałem

Do tej pory większość z nas nie wie jak prawidłowo zabezpieczyć nas dom przed panującym na zewnątrz upałem. Odruchowo popełniamy mnóstwo błędów z tym związanych. Warto poznać podstawowe zasady unikania podnoszenia temperatury w naszym mieszkaniu czy też domu. Stosując kilka z nich jesteśmy w stanie obniżyć temperaturę panującą wewnątrz nawet o 10 i więcej stopni Celsjusza.

Wietrzenie mieszkania i domu

Odruch każdego człowieka podpowiada mu, żeby w przypadku, gdy jest mu gorąco i duszno otworzył okno, żeby przewietrzyć w domu. Jest to straszny grzech. Chcąc utrzymać niższą temperaturę wewnątrz domu musimy się odizolować od temperatury zewnętrznej, a wietrząc mieszkanie/dom w upalne dni wpuszczamy tą wysoką temperaturę do środka, a co za tym idzie wyrównujemy temperaturę wewnątrz budynku z temperaturą zewnętrzną. Pamiętaj! Jeżeli chcesz przewietrzyć dom czy też mieszkanie zawsze rób to w nocy, gdy temperatura zewnętrzna się obniża!

Wpadające promienie słoneczne

Jak wszyscy dobrze wiemy z plaży czy też z rodzinnych spacerów na słońcu temperatura jest znacznie wyższa niż w cieniu. Taka sama sytuacja jest również w domu. Jeżeli okna będą odsłonięte a promienie słoneczne będą wpadać do mieszkania to temperatura powietrza wewnątrz budynku zacznie wzrastać na skutek ogrzewania przez słońce. Warto o tym pamiętać i zawczasu zasłonić okna roletą bądź też zasłonką od strony, z której aktualnie świeci słońce. Wbrew pozorom taki prosty zabieg również jest w stanie obniżyć temperaturę panującą w danym pokoju o parę stopni. Jeżeli posiadamy w budynku mieszkalnym okna skośne na poddaszu pamiętajmy, żeby w pierwszej kolejności zadbać o ich zasłonięcie. Przez tego typu okno wpada około 60% więcej światła niż przez tradycyjne okno pionowe!

Ocieplenie domu

Może wydawać to się niezrozumiałe na pierwszy raz, ale prawidłowe docieplenie domu pozwala nam odizolować konstrukcje budynku od temperatury zewnętrznej w lecie. Dobra warstwa izolacyjna nie dopuszcza do nagrzewania się murów budynku a co za tym idzie temperatura wewnątrz domu staje się odczuwalnie niższa. Jak zatem widzimy dobre ocieplenie budynku sprawdza się nie tylko zimą, ale również latem podczas ostatnimi czasy nasilonych upałach.

Ruch powietrza

Po zabezpieczeniu mieszkania lub domu zgodnie z powyższymi zasadami w środku budynku może wydawać się, że jest gęste powietrze i ciężko się nim oddycha. Ma na to wpływ ruch powietrza wewnątrz pomieszczeń, który zminimalizowaliśmy, aby nie wpuścić gorącego powietrza do pomieszczeń. Warto wtedy również zadbać o to, aby sztucznie wywołać ten ruch. Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem będzie zakup wiatraka, który wprowadzi powietrze wewnątrz budynku w ruch, a jednocześnie da orzeźwienie kierując strumień schłodzonego powietrza w naszym kierunku.

Podsumowanie

Podsumowując, aby uchronić się przed wysoką temperaturą zewnętrzną wewnątrz budynku musimy odizolować się maksymalnie od czynników zewnętrznych jak powietrze czy też promienie słoneczne. Jednakże musimy pamiętać, aby sztucznie wygenerować ruch powietrza wewnątrz pomieszczeń w taki sposób, abyśmy mogli z lekkością oddychać bez uczucia ciężkości/gęstości wdychanego powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *