Żaluzje czy rolety – co oferuje sklep z żaluzjami?

Żaluzje czy rolety – co oferuje sklep z żaluzjami?

Kiedy zasłony i firanki to za mało, przychodzi pora na żaluzje i rolety. Oba typy osłon znajdują we wnętrzach szerokie zastosowanie. Przede wszystkim chronią przed nadmiarem światła i spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów. Przy okazji stanowią dekoracyjne uzupełnienie innych ozdób okiennych. Zarówno rolety, jak i żaluzje są dostępne w szerokim asortymencie wzorów i kolorów. Ich wygląd to jednak tylko jeden z aspektów, który warto wziąć pod uwagę. Czym kierować się podczas zakupów? Jak wybrać najlepszą opcję spośród tego, co proponuje sklep z żaluzjami i roletami?

1. Żaluzje – wiele możliwości

2. Żaluzje – kiedy warto je wybrać?

3. Rolety zewnętrzne i wewnętrzne – zalety obu rozwiązań

4. Rolety do każdego wnętrza

Warto podkreślić, że poniższe rozważania bazują na pewnych uogólnieniach. Rolety i żaluzje dostępne są w tak wielu wariantach, że z pewnością dobierzesz model idealnie dopasowany do twoich potrzeb i do twojego wnętrza. Sprawdź, co oferuje sklep z żaluzjami, na przykład https://dopasujrolety.pl/.

Żaluzje – wiele możliwości

Choć w ostatnich kilku latach żaluzje ustąpiły nieco pola roletom, nadal mają swoich gorących zwolenników. Z niektórymi modelami możesz zapoznać się tutaj: https://dopasujrolety.pl/9-zaluzje.

Zgodnie z podstawowym podziałem wyróżniamy:

  • Żaluzje wewnętrzne

Łączą funkcjonalność z walorami dekoracyjnymi. Wśród nich znajdziesz idealne do wnętrz skandynawskich i rustykalnych żaluzje drewniane, nowoczesne i minimalistyczne żaluzje aluminiowe czy oryginalne żaluzje plisowane. Każdy z wymienionych wariantów dobrze zaciemnia pomieszczenia, zapewniając komfort i prywatność.

  • Żaluzje zewnętrzne, określane także jako żaluzje fasadowe

Rozwiązanie jest stosowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak również w budynkach użyteczności publicznej i nowoczesnych apartamentowcach. To żaluzje aluminiowe idealne do budynków z dużymi przeszkleniami. Chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem i oddzielają je od świata zewnętrznego. Dużym atutem takich modeli jest opcja płynnego sterowania kątem nachylenia, dzięki czemu zawsze dopasowujesz efekt do swoich potrzeb.

Żaluzje – kiedy warto je wybrać?

Mimo że w ostatnich latach serca klientów zdobyły przede wszystkim rolety, żaluzje nadal są chętnie wykorzystywane ze względu na swoje atuty. Najważniejsze zalety tego rozwiązania to:

  • możliwość regulacji stopnia zaciemnienia,
  • skuteczna ochrona przed nagrzewaniem pomieszczeń (takie cechy mają zwłaszcza żaluzje drewniane i żaluzje aluminiowe),
  • stosunkowo niska cena, choć wiele zależy od konkretnego modelu – żaluzje drewniane są droższe,
  • ciekawe wzornictwo – współczesne żaluzje nie mają nic wspólnego z kiepskiej jakości metalowymi lamelami popularnymi w latach 90.

Lekkie wzornictwo sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach.

Rolety zewnętrzne i wewnętrzne – zalety obu rozwiązań

Rolety także można podzielić na warianty wewnętrzne i zewnętrzne. Zastosowanie rolet wewnętrznych w gruncie rzeczy ma podobny cel, co montaż żaluzji. Ich zadaniem jest odseparowanie pomieszczeń, zaciemnienie ich i zabezpieczenie przed spojrzeniami przechodniów. Najczęściej są to standardowe rolety materiałowe, ale w sklepach znajdziesz także specjalne modele dopasowane do okien dachowych, modne rolety rzymskie czy dekoracyjne rolety dzień noc. Zwykle masz możliwość zamówić bezpłatne próbki tkanin, dzięki którym wybór będzie łatwiejszy.

Najważniejsze zalety, jakie mają materiałowe rolety wewnętrzne, to:

  • bogata kolorystyka materiałów,
  • produkty dopasowane do stylistyki konkretnego wnętrza,
  • możliwość dostosowania wymiarów na zamówienie do nietypowych okien,
  • łatwość czyszczenia.

Drugą opcją są rolety zewnętrzne, podtynkowe lub natynkowe, przed którymi stoją dodatkowe zadania. Takie osłony, zwłaszcza w przypadku kondygnacji ulokowanych na parterze, stanowią dodatkową barierę przeciwwłamaniową. Są również wykorzystywane jako element systemu w domach inteligentnych. Możesz zmieniać ustawienia rolet pod swoją nieobecność lub w zależności od pogody. Warto wybrać firmę, która ma wieloletnie doświadczenie w tego typu realizacjach, by upewnić się, że proces przebiegnie prawidłowo.

Rolety do każdego wnętrza

Rolety wewnętrzne, podobnie jak żaluzje, dostępne są w szerokiej ofercie wzorów i kolorów. Dzięki temu łatwo dopasować je do konkretnej aranżacji. Na co zwrócić uwagę, poszukując modelu idealnego?

Przede wszystkim rozważ wszelkie aspekty praktyczne. Zastanów się, na jakim zaciemnieniu ci zależy. W pomieszczeniach dziennych, na przykład salonach i jadalniach, najczęściej wykorzystuje się tkaniny półtransparentne. Dzięki nim słońce nie będzie ciebie oślepiać, ale wnętrze pozostanie jasne. W sypialniach natomiast sprawdzają się rolety zaciemniające.

Rolety okienne można montować na różne sposoby: inwazyjnie lub nie. W pierwszym przypadku będzie trzeba użyć wiertarki, by przytwierdzić szynę do ramy okiennej. Jesli jednak nie chcesz ingerować w ten element, znajdziesz również opcję bezinwazyjnego montażu za pomocą specjalnych, klejonych do ramy zaczepów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *