Co warto wiedzieć przed zakupem klamki do drzwi?

Co warto wiedzieć przed zakupem klamki do drzwi?

Najczęściej klamki są sprzedawane razem z drzwiami. Nie zawsze jest to połączenie, które nam odpowiada. Możemy jednak wymienić klamkę na model, który będzie odbiegał od standardów. Co warto wiedzieć przed zakupem klamki?

Klamki do drzwi – rodzaje

Klamki do drzwi zewnętrznych będą bardziej trwałe od klamek do drzwi wewnętrznych ponieważ są narażone na zmienne warunki atmosferyczne i mechaniczne uszkodzenia. Zazwyczaj można dostać wiele pięknych modeli klamek wewnętrznych, jednak to nie znaczy, że te do drzwi zewnętrznych mają mniej walorów estetycznych. Dzisiaj możemy znaleźć modele pasujące do praktycznie każdego stylu budynku i aranżacji wewnątrz.

Klamki są sprzedawane w zestawach, na który składa się klamka z szyldem oraz śruby do montażu i nakładki. Większość klamek jest dostosowana do najbardziej powszechnych drzwi o grubości 4-6 cm. Sam montaż klamek nie jest trudny i można zrobić to samodzielnie. Przed samym zakupem klamki warto upewnić się, czy nasze drzwi grubością odbiegają od standardów. Wówczas będziemy musieli szukać klamek z dłuższymi śrubami do montażu w drzwiach

Klamka w każdej aranżacji

Wybierając do swojego domu klamki do drzwi zapamiętajmy, że aby wyglądały estetycznie, musimy dopasować jej wielkość do masywności drzwi. Małe i lekkie klamki do zbyt ciężkich drzwi mogą także stanowić problem w ich otwieraniu. Musimy też zwrócić na materiał wykonania klamki. Zwłaszcza, gdy szukamy klamki zewnętrznej.

Bardzo popularne są klamki ze stali nierdzewnej lub aluminium. To dość plastyczny materiał, który pasuje do nowego budownictwa przez swój minimalistyczny wygląd. Dostępne są modele o różnych kształtach, w macie, połysku lub malowane. Jeśli jednak mniej zależy nam na minimalizmie i wolimy bardziej zdobny lub surowy klimat, możemy dobrać klamki wpisujące się w styl np. vintage czy też rustykalny, wykonane z mosiądzu czy też chromu, który może imitować metale szlachetne.

Szyld podłużny i krótki

Istotny jest także wybór szyldu. Jest on scalony z uchwytem klamki i przytwierdzony do drzwi. Ponieważ rzuca się w oczy, istotny będzie kształt i materiał wykonania. Są dostępne szyldy podłużne i krótkie. Zazwyczaj są prostokątne lub okrągłe. Dodatkowo niektóre mają otwory na klucz, wkładkę bębenkową lub blokadę WC. Krótkie szyldy występują także w wersji ślepej, czyli pełnią funkcję wyłącznie ozdobną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *