Na co warto zwrócić uwagę wybierając lampę?

Na co warto zwrócić uwagę wybierając lampę?

Wybierając odpowiednią aranżację swojego nowego mieszkania często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważnym aspektem jest samo oświetlenie. Sztuczne oświetlenie jest już normą w praktycznie każdym mieszkaniu, a jego odpowiedni dobór wcale nie jest tak prosty jak by się to mogło wydawać.

Prawidłowy wybór rodzaju lamp jak i poziomu naświetlenia jest niezwykle ważny, gdyż wpływa na komfort i samopoczucie domowników. Warto zastanowić się nad tym aspektem na jak najwcześniejszej fazie projektowania mieszkania, aby uniknąć późniejszych, niepotrzebnych przemeblowań. Wybierając lampę należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych wytycznych takich jak funkcja danego pomieszczenia, sam rodzaj lampy jak i aranżacja wnętrza.

Oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach

Salon

Salon jest najważniejszym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu. To właśnie tutaj spędzamy większość naszego czasu, dlatego odpowiednie oświetlenie jest tutaj kluczowe. Odpowiednich rozwiązań jest tutaj wiele. Jednak najczęściej wybieranym, a co za tym idzie – najlepiej sprawdzającym się oświetleniem są światła sufitowe. Taki rodzaj najlepiej oświetli z reguły największe pomieszczenie w naszych ‘czterech ścianach’. Bardzo często wybieranym rodzajem jest lampa wisząca w połączeniu z uzupełniającym źródłem światła. Tutaj już najlepiej sprawdzi się nasza kreatywność. LED’y i ich szerokie możliwości zastosowania doskonale wypełnią swoją funkcję, a możliwości zastosowania dają szerokie pole do popisu. W salonie doskonale może sprawdzić się również delikatne i łagodne światło naścienne, np. kinkietowe. Jako, że w salonie spędzamy większą część dnia i przebywamy tam o różnych porach dnia – warto zadbać o możliwość zmiany natężenia światła. Pozwoli to odciążyć wzrok kiedy będzie to potrzebne.

W salonie najważniejszym jest, aby wziąć pod uwagę wystrój wnętrza i do niego dopasować oświetlenie. Zbyt jasne, albo zbyt ciemne może efektownie zepsuć nasz efekt końcowy.

Jadalnia

Odpowiednio stonowane oświetlenie w jadalni jest niezwykle ważne. Najlepiej sprawdza się tutaj lampa wisząca zlokalizowana bezpośrednio nad stołem jadalnym – w końcu każdy chce widzieć to co spożywa w danej chwili! W przypadku długich stołów najlepszy efekt uzyskamy podwieszając kilka kloszowych, okrągłych lamp. W przypadku gdy poziom oświetlenia nie będzie dla nas satysfakcjonujący, możemy pokusić się o dyskretne lampki na parapetach lub meblach.

W jadalni należy pamiętać o klimatycznym, stonowanym poziomie oświetlenia. Posiłki chcemy spożywać komfortowo, bez niepotrzebnego efektu oświetlenia. Same światło powinno być skierowane do dołu. W takich warunkach posiłki z rodziną stają się niezwykłą wręcz przyjemnością.

Kuchnia

W samej kuchni światło powinno być mocne i stanowcze. Promienie światła w zdecydowany sposób powinny rozświetlać blaty kuchenne. Tutaj również najczęściej wybieranym rodzajem jest lampa wisząca, umiejscowiona w centralnym punkcie kuchni. Bardzo popularną opcją w Polsce stają się światła halogenowe montowane pod szafkami.

Sypialnia i łazienka

Tutaj liczy się przede wszystkim stonowane, komfortowe światło. Łazienka i sypialnia są miejscami, gdzie po ciężkim dniu bierzemy gorący prysznic lub czytamy swoją ulubioną książkę. Rodzaj oświetlenie jest tutaj nierozłącznie związany ze stylizacją wnętrza. Jednak należy się kierować głównie odpowiednią tonacją – warto zadbać o regulację natężenia światłą. W łazience doskonale sprawdzą się lampki naścienne po obydwu stronach lustra jak i lekkie oświetlenie podłogowe. W sypialni natomiast doskonałym rozwiązaniem będą kinkiety.

Artykuł powstał przy współpracy z https://iluve.com/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *