Ocieplanie natryskowe – skąd ta popularność?

Ocieplanie natryskowe – skąd ta popularność?

Do budowy domu używamy różnych materiałów, które mają sprawić, że będzie on stabilny i zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi. Odpowiednia izolacja jest więc jedną z ważniejszych prac, które powinniśmy zaplanować przed wprowadzeniem się. Jaki jest koszt takiego rozwiązania – i dlaczego coraz więcej osób po nie sięga?

Ocieplanie natryskowe – ceny zależne od regionu?

Tak naprawdę koszty ocieplania zależne są od kilku czynników. Pierwszym z nich jest region – tam gdzie większa konkurencja firm, które oferują ocieplanie natryskowe – tam większa konkurencyjność również w zakresie cen. Drugą sprawą, która wpływa na koszt jest grubość jaką ma mieć izolacja. Im cieńsza warstwa, tym ocieplanie natryskowe jest tańsze – wykorzystuje się wówczas mniej materiału. Należy jednak pamiętać, że opór termiczny jest wówczas niższy. Trzecią zależnością jest jakość. Im lepsza pianka, tym oczywiście droższa. Jak zatem ocenić jakość pianki?

Pianka poliuretanowa może mieć różne parametry. Warto w tym miejscu podkreślić, że wyróżniamy pianki otwartokomórkowe i zamkniętokomórkowe – ich właściwości są różne. Zwłaszcza jeżeli chodzi o gęstość, przewodnictwo cieplne, dźwiękochłonność i mniejszą nasiąkliwość wodną. Nie ma zatem wątpliwości, że ceny także będą się różnić. Co więcej, pianka PUR, która dodatkowo będzie posiadała np. atesty antygrzybiczne lub antybakteryjne, będzie droższa. Dlatego przed wyborem zarówno materiału, jak i firmy, której powierzysz zlecenie, zapoznaj się z różnymi ofertami i wybierz najlepszą.

Ocieplanie natryskowe – ceny zależne od producentów

Jeżeli chodzi o ocieplanie natryskowe – na jego całkowity koszt składa się, oprócz ceny materiału, także opłata za jej położenie. A ceny robocizny są naprawdę różne. Obecnie na rynku budowlanym panuje boom wśród producentów pianek poliuretanowych – możemy wręcz przebierać wśród ofert. Tak samo jest w przypadku firm, które robią ocieplanie. Przy wyborze odpowiedniej kierujmy się nie tylko ceną, ale i profesjonalizmem ekipy, która ma ocieplanie wykonać.

Weźmy pod uwagę, że jeżeli za montaż zabiorą się osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy, może skończyć się zdejmowaniem już położonej izolacji i rozpoczęciem prac od nowa – a to z kolei wiązać się będzie z kolejnymi kosztami. Ważnym z działań, o którym zdarza się zapomnieć niektórym, jest wysuszenie podłoża. Pianka poliuretanowa nie może być położona w miejscach zawilgoconych.

Pianka poliuretanowa – cechy wpływające na jej wybór

Ocieplanie natryskowe, które, owszem, będzie nieco droższe niż ocieplanie tradycyjne – wełną mineralną lub styropianem – niesie wiele korzyści, które w konsekwencji spowodują zmniejszenie tej różnicy. Jeżeli chcesz oszczędzić na czasie – zarówno położenia materiału, jak również sprzątania po ocieplaniu – pianka PUR jest dobrym rozwiązaniem. Ocieplanie nawet kilkuset metrów dachu można wykonać w ciągu jednego dnia, a i ilość odpadów materiału praktycznie nie występuje.

W przypadku tradycyjnych materiałów – remont może trwać dłużej i ilość odpadów może być większa. Co więcej, dobrze położona pianka poliuretanowa, to realny zwrot z inwestycji – w przypadku ogrzewania elektrycznego oszczędności na rachunkach widać bardzo szybko. Ważnym aspektem jest również to, że piankę PUR można aplikować na różnego rodzaju podłoże. Łatwo łączy się bowiem z pozostałymi materiałami wykorzystanymi do budowy domu – takimi jak drewno, beton czy stal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *