Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Wiele osób zastanawia się nad tym czy fotowoltaika w Polsce w ogóle się opłaca. Jeśli chcemy to sprawdzić, powinniśmy na samym początku wziąć pod uwagę parę czynników. Oczywiście ważne są tutaj rachunki za prąd i roczne zapotrzebowanie energii. Musimy także zastanowić się nad tym, jaki rodzaj instalacji wybierzemy.

Obecnie fotowoltaika Szczecin jest coraz popularniejsza w naszym kraju więc warto dowiedzieć się trochę więcej na jej temat.

Rachunki za prąd

Decydując się na montaż paneli słonecznych sprawiamy, że jesteśmy niezależni energetyczne od operatora. Wydajność paneli zależna jest między innymi od dostępnej powierzchni na montaż, rozmiaru zapotrzebowanie energetycznego domu itd. Warto zdecydować się na usługi profesjonalistów, którzy będą wiedzieli jakie rozwiązania dobrać, aby wyprodukować 100% rocznego zapotrzebowania energetycznego.

Sama wydajność paneli jest także zależna od pory roku oraz stopnia nasłonecznienia w naszym regionie. Warto jednak pamiętać, że możliwe jest gromadzenie wyprodukowanych nadwyżek energii. Może być ona gromadzona w akumulatorach lub w magazynach sieci energetycznej. Dzięki temu można korzystać z instalacji fotowoltaicznej przez cały rok! W ten sposób obniżamy koszty rachunków za prąd praktycznie do minimum.

Ekologia

Oczywiście instalacja fotowoltaiczna jest korzysta dla tych, którzy cenią sobie ekologiczne rozwiązania, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Panele słoneczne nie generują żadnych zanieczyszczeń, dzięki czemu są w pełni zdrowe dla naszego otoczenia. Dodatkowo praca całej instalacji jest cicha.

Żywotność i wydajność paneli

Co ciekawe, panele słoneczne mają naprawdę długą żywotność. Gwarancje na panele zazwyczaj trwają 25 lat. Najstarszy panel fotowoltaiczny, który ma ponad 60 lat nadal działa. Szacuje się, że z roku na rok panele tracą 0,5% swojej wydajności. Dlatego po 25 latach powinny one działać z 87,5% efektywnością.

Elastyczność

Warto także pamiętać, że fotowoltaikę można wykorzystać praktycznie w każdych warunkach w naszym kraju. Stopień nasłonecznienia w Polsce różni się w skrajnych sytuacjach o 10%. Możemy więc w każdej sytuacji dopasować rozmiar oraz moc paneli słonecznych do naszego zapotrzebowania energetycznego. Co więcej obecnie instalacja fotowoltaiczna jest na tyle elastyczna, że nawet przy przeprowadzce możemy ją zainstalować na nowym domu. Nie musimy rezygnować z technologii, dlatego dalej możemy cieszyć się darmową i czystą energią.

Podsumowując

Czy warto więc inwestować w instalację fotowoltaiczną? Szacuje się, że opłaty za prąd będą z roku na rok coraz wyższe. Składają się na to chociażby regulacje i kary za emisję szkodliwych substancji do środowiska. Dlatego warto zastanowić się nad ekologicznymi rozwiązaniami, które pozwolą nam lepiej zadbać o otoczenie. Energia słoneczna jest dostępna w każdym miejscu i w każdym momencie. Ponadto inwestycja ta zwraca się już nawet po 6 latach, jeśli zdecydujemy się na dofinansowania czy ulgi. Instalacja fotowoltaiczna charakteryzuje się długą żywotnością. Dodatkowo zaleca się konserwację instalacji co rok lub 2 lata. Koszty eksploatacji tej technologii nie są więc takie wysokie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *