Wentylacja mechaniczna w domu – wady i zalety

Wentylacja mechaniczna w domu – wady i zalety

Prawidłowo działająca w domu wentylacja to w istocie płuca całego budynku, które pozwalają na dobre samopoczucie jego mieszkańców.

Już uświadomienie sobie tego faktu pozwala na większe skupienie się nad dokonaniem słusznego wyboru tej metody, która najlepiej wywiąże się z tego zadania. Z całą pewnością odchodzi się od wentylacji naturalnej, która – uzależniona w dużej mierze od prawidłowej instalacji i warunków atmosferycznych – jest niewystarczająca do nowoczesnego i ekologicznego budownictwa. Z przeważającej części Inwestorzy skłaniają się ku wentylacji mechanicznej, pozwalającej na osiągnięcie wymiernych efektów i otrzymanie wartości dodanych.

Wentylacja mechaniczna niejedno ma imię

Jak sama nazwa wskazuje, wentylacja mechaniczna jest ściśle powiązana z działaniem urządzeń wentylujących. Gwarantuje ona stałą i określoną wymianę powietrza w domu, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. W zależności od jej konstrukcji, kierunku ruchu powietrza w stosunku do wentylowanego wnętrza i specyficznego działania dzielimy ją na :

  • nawiewną (mechaniczny nawiew, naturalne usuwanie powietrza),
  • wywiewną (montaż wentylatorów wspomagających wywiew),
  • nawiewno-wywiewną (obie funkcje wspomagane mechanicznie),
  • nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (rekuperatorem).

Poszczególne systemy różnią się od siebie przepływem, a także ceną instalacji, jednak pierwszym i zarazem głównym kryterium wyboru powinny być niezmiennie specyficzne parametry budynku oraz środowiska. W naszych warunkach klimatycznych najkorzystniejszą metodą jest system nawiewno-wywiewny z rekuperacją, zapewniający najlepszą wymianę powietrza, przy automatycznym ogrzaniu tego, które jest nawiewane.

Królowa wentylacji mechanicznej

Analizując wszystkie możliwe systemy wentylacji mechanicznej i zestawiając je z energooszczędnością eksploatacji całego budynku, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wentylację z odzyskiem ciepła. Znacznie przewyższa swoimi atutami chociażby chętnie stosowaną wentylację wywiewną, która posiada kilka istotnych przeciwwskazań np. zagrożenie powstania odwróconego ciągu. Natomiast wentylacja nawiewno-wywiewna to szereg zalet nie do poważenia, które idealnie wpasowują się w standardy nowoczesnego budownictwa. Minimalizacja strat ciepła to jeden z głównych czynników na który warto zwrócić uwagę, pamiętając, by jednocześnie nie uszczuplić świeżego dopływu powietrza do domu. Wentylacja mechaniczna jest złotym środkiem, wieloczynnikowym i rozwiązującym wszelkie niedoskonałości innych systemów.

Dzięki rekuperacji zyskujemy :

  • stałą i odpowiednią wymianę powierza;
  • usunięcie zużytego powietrza z jednoczesnym zatrzymaniem jego temperatury, do ogrzania nawiewanego powietrza;
  • nawiew świeżego wraz z jego automatycznym ogrzaniem;
  • oszczędność kosztów ogrzewania;
  • oczyszczone z zanieczyszczeń powietrze;
  • błyskawiczne usuwanie wilgoci z kuchni, łazienki oraz sauny.

Ponad wszystko należy podkreślić, że jest to system znacząco przewyższający pozostałe metody, podnoszący wyraźnie komfort mieszkania i mający kluczowy wpływ na dobre samopoczucie. Dodatkowo jest on rekomendowany dla alergików.

Niezauważalne minusy

Oczywiście, można by doszukać się wad w wentylacji mechanicznej, jednak są one tak niewielkie, że bledną w obliczu wcześniej zaznaczonych atutów. Głównym minusem, są wysokie koszty inwestycji, aczkolwiek w zestawieniu ze stałymi oszczędnościami, jest to wada dyskusyjna. Suma instalacji waha się w granicach 10 tys. złotych, do której należy doliczyć koszty eksploatacji – głównie zużycia prądy, a także cyklicznej wymiany filtrów ( ok. 120 zł/rok) i regularnego serwisu (300 zł / rok). Jednak inwestując w rekuperator na stały prąd rachunki za jego pobór są znacznie mniejsze.

One thought on “Wentylacja mechaniczna w domu – wady i zalety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *