Kostka brukowa – praktyczne inspiracje

Kostka brukowa – praktyczne inspiracje

Przestrzeń wokół domu to element stanowiący o całości. Odpowiednie połączenie jej z budynkiem staje się wizytówką posiadłości, wyróżniającą się spośród tych, w których brak przemyślanych i dobrze dobranych detali.

Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że działka, na której stoi nasz dom, jest kompozycją, w której nie ma miejsca na fałsz czy kiepskiej jakości materiały. Istotnym elementem małej architektury, po który chętnie sięgają architekci jest kostka brukowa.

Przykład kostki brukowej

Pozorna a piękna

Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że jest ona zwyczajnym materiałem, jednak w odpowiednich rękach staje się dziełem niezmiennie zachwycającym. Z technologicznego punktu widzenia, jest produktem spełniającym wysokie parametry, idealnie sprawującym się nawet na trudnym podłożu. Różnorodność wzorów, faktur, rozmiarów i stylizacji stawia ją na piedestale i szeroko otwiera drzwi do fantazyjnych aranżacji. Bezkompromisowa wytrzymałość i estetyka to atuty dzięki którym można sparować ją z każdym budynkiem. Naturalność barw i prosta forma perfekcyjnie dopełni wizerunku willom i domom pasywnym, znanym z prostej bryły i stonowanym odcieniom. Kolory co prawda są kwestią gustu, ale warto pamiętać, by korespondowały z wykończeniem budynku oraz roślinnością w ogrodzie. Popularne melanże dają duże pole do popisu i pozwalają na stworzenie interesujących kontrastów, oraz gry kolorów. Ostrożnie sięgamy po kolory agresywne, które z zbyt dużej ilości zdominują wszystko dookoła. Stosujemy je w formie dodatków np. przy tworzeniu koła na podjeździe, czy jako ramy chodników.

Ciekawa kostka brukowa

Duże czy małe?

Kostka brukowa pozwala się sobą bawić – możemy zestawiać ze sobą nie tylko kilka kolorów, ale także i łączyć różne kształty. Dobry projekt to pewność, że nie popełni się błędu, który zamiast pozytywnego efektu spowoduje piorunujący kicz. Dobieranie jej z wyczuciem to klucz do sukcesu. Wielkość kostki powinna zostać dostosowana do wielkości i kształtu powierzchni na której ma zostać położona. Małe kostki pozwolą na ułożenie ciekawej mozaiki na ścieżkach ogrodowych, czy w wolnostojących altanach. Będą idealnym i niebanalnym wykończeniem tarasu, który będzie zapraszał do przemierzenia wszystkich ogrodowych ścieżek. Za ich pomocą, krzywoliniowe układy staną się prawdziwym majstersztykiem. W tych przypadkach można zestawiać ze sobą dwa kolory, które będą albo wyraźnym kontrastem, albo sięgnąć np. po trzy jednego koloru, ale o innym odcieniu. Na podjazdach i większych ciągach komunikacyjnych zdecydowanie wybiera się kostki o sporych gabarytach. Dają one wrażenie uporządkowania, elegancji oraz czystości. Główne kierunki, określone kształty na całości akcentujemy poprzez połączenie elementów różnej wielkości.

Interesująca kostka brukowa

Brukarskie trendy

Architekci wyraźnie odchodzą od monotonii, sięgając po kostkę o nieregularnej fakturze i melanżowym odcieniu. Królują kontrasty, chociaż te dozuje się w zależności od charakterystyki działki, ciągów komunikacyjnych, elewacji budynku oraz jego charakteru. W modzie są kostki stylizowane na stare, a także te wzbogacone kruszywami, które idealni łączą się z naturalnym kamieniem. Co ciekawe, kostki „antyczne” idealnie prezentują się w parze z domami w stylu nowoczesnym, w którym dominuje szkło i metal. Palisady to kropka nad przysłowiowym „i”, ale uwaga, niekoniecznie kładzie się je po obu stronach chodnika. Ciekawie wygląda wykończenie jednostronne. Można powiedzieć, że kostka jest materiałem plastycznym, który za każdym razem będzie tworzyła zupełnie inną historię, w której brak szablonowości i nudy.

Przykład kostki brukowej

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

2 thoughts on “Kostka brukowa – praktyczne inspiracje

  1. jest wiele ładnych i wytrzymałych kostek brukowych. Mnie się podoba Visio i Concerto. Bardzo eleganckie. Obie zabezpieczone systemem Perlon, więc z zabrudzeniami nie ma problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *